KE zrezygnuje z dodatkowych 300 mln dawek szczepionek. Sprawdź, co jest powodem
Komisja Europejska zrezygnuje z dodatkowych 300 milionów dawek szczepionek firm AstraZeneca i Johnson & Johnson, które zagwarantowała jako opcje w ramach umów podpisanych z firmami farmaceutycznymi - powiedział Reuterowi wysoki urzędnik UE.
Zdaniem agencji decyzja jest sygnałem, że Bruksela chce zdystansować się od AstraZeneca po napięciach w rozmowach ze spółką, po tym, jak producent nie dostarczył wymaganej porozumieniem liczby dawek z powodu problemów produkcyjnych.
- Jest to również kolejny dowód, że blok odrzuca szczepionki, które są powiązane z bardzo rzadkimi, ale potencjalnie śmiertelnymi skutkami ubocznymi, i jest przekonany, że obecni dostawcy - na czele z firmą Pfizer/BioNTech - dostarczą wystarczającą liczbę dawek, aby zaszczepić co najmniej 70 proc. dorosłych w UE do końca lata - informuje agencja.
UE ma kontrakt na łącznie 400 milionów dawek z J&J, z czego tylko 200 milionów zostało już zamówionych, oraz oddzielny kontrakt z AstraZeneca na 400 milionów, z czego tylko 300 milionów zostało zakupionych.
- Nie ma potrzeby korzystania z opcji - powiedział urzędnik, który jest bezpośrednio zaangażowany w rozmowy z producentami szczepionek.
Rzecznik Komisji Europejskiej, która koordynuje rozmowy z producentami szczepionek, powiedział, że z opcji można skorzystać w dowolnym momencie, ale odmówił dalszych komentarzy.
Obie firmy miały problemy z produkcją, a AstraZeneca zmniejszyła swoje dostawy w UE o dwie trzecie do 100 milionów dawek do końca czerwca, wywołując furię w Brukseli.
Urzędnik UE powiedział, że problemy z zaopatrzeniem od AstraZeneca przekonały negocjatorów UE, aby nie zwracali się do firmy o opcjonalne dawki.
Rzecznik AstraZeneca odmówił komentarza - informuje Reuters.
Urzędnik UE dodał, że w przypadku J&J początkowe obawy dotyczące bezpieczeństwa technologii zmusiły negocjatorów do powstrzymania się zamówienia opcjonalnych dawek, a także mogą uniemożliwić rozmowy w sprawie nowego kontraktu.
Rzeczniczka J&J odmówiła komentarza - podała agencja.
W zeszłym tygodniu Komisja oświadczyła, że rozpoczyna rozmowy z firmami Pfizer i BioNTech w sprawie zakupu do 1,8 miliarda dawek szczepionek na nadchodzące lata w ramach nowej umowy.