Przejdź do treści
Jordan Peterson apeluje: „Mów prawdę, póki jeszcze możesz”. Naukowiec przestrzega przed totalitaryzmem
Podcast Jordana B. Petersona

Jordan Peterson, kanadyjski psycholog kliniczny i jeden z najbardziej znanych i uznanych specjalistów w tej dziedzinie na świecie, w swoich wystąpieniach często podkreśla znaczenie prawdy i jej kluczową rolę w zachowaniu wolnych społeczeństw. Podczas forum zorganizowanego przez Alliance for Responsible Citizenship (ARC) w Niemczech, Peterson odwołał się do biblijnej historii Jonasza, aby ostrzec przed możliwością przekształcenia wolnych społeczeństw w państwa totalitarne. Wzywał do mówienia prawdy, zanim stanie się to niemożliwe.

Jordan Peterson zadaje pytanie, jak to możliwe, że wolne państwo może zostać pochłonięte przez totalitarny reżim. 

Jego odpowiedź jest prosta, a zarazem zatrważająca: „Ponieważ każda osoba mieszkająca w tym kraju zdecydowała się zamknąć usta, gdy została wezwana do powiedzenia tego, co powinno zostać powiedziane”.

Psycholog nie ogranicza się jednak tylko do diagnozy problemu. Wskazuje, że milczenie wobec nieprawdy nie jest jedynie osobistym aktem tchórzostwa, ale zagrożeniem dla całego społeczeństwa. 

„Jeśli trzymasz gębę na kłódkę, gdy jesteś wzywany do mówienia prawdy, to nie tylko narażasz na niebezpieczeństwo statek państwa. Skazujesz również siebie i wszystkich, których kochasz, na podróż do najciemniejszego miejsca, jakie możesz sobie wyobrazić” – ostrzega Peterson.

Peterson, znany ze swojej krytyki poprawności politycznej i zaangażowania w wojnę kulturową, przypomina, że społeczeństwo oparte na kłamstwie nie różni się od państwa totalitarnego

„Musisz zrozumieć, że nie ma różnicy między państwem totalitarnym, a państwem, w którym każda osoba zawsze kłamie na każdy temat, zarówno mówiąc nieprawdę, jak i ukrywając prawdę” – podkreśla psycholog.

Peterson zaznacza, że dobrzy ludzie mają moralny obowiązek działania. „Dobrzy ludzie mają mandat od swojego sumienia” – mówi, dodając, że misją każdego człowieka jest przemawianie z duchowego źródła jego serca. W Niemczech, gdzie odbywało się forum ARC, odpowiedzialność ma szczególne znaczenie historyczne. Peterson zauważa, że Niemcy doskonale rozumieją, czym jest odpowiedzialność. 

„Jeśli masz coś do powiedzenia, a milczysz, nie tylko narażasz siebie, ale także wszystko, co kochasz, swój kraj i świat” – podkreśla Peterson, wskazując, że każdy człowiek, stworzony na obraz Boga, ma swoje zadanie do wykonania.

Otwarte mówienie o niepopularnych faktach ma swoją cenę, przypomina Peterson. 

„Nie myśl, że to nic nie kosztuje. Ani nie myśl, że koszt mówienia jest mniejszy niż koszt milczenia, ponieważ życie nie działa w ten sposób. Koszt milczenia przychodzi później, ale opóźnione kary są zwykle znacznie gorsze niż te, które otrzymujesz, gdy nadejdzie czas” – ostrzega psycholog.

Peterson podkreśla, że jeśli konsekwencje mówienia prawdy są już wysokie, to jest to sygnał, że sytuacja w społeczeństwie jest poważna. 

„Jeśli konsekwencje mówienia teraz są już wysokie, to jesteś już w złej sytuacji i lepiej jest mówić teraz, zanim się pogorszy. A będzie jeszcze gorzej, w zależności od tego, jak bardzo ludzie są gotowi milczeć” – mówi Peterson.

W tej konfrontacji z rzeczywistością Peterson widzi sens życia. Wszyscy musimy kiedyś umrzeć, ale to właśnie momenty odwagi mogą nadać naszemu życiu głębszy sens. „To może być największa romantyczna przygoda twojego życia. Przeszedłeś od fałszywego bezpieczeństwa do chaosu i tylko Bóg wie, czego tam doświadczysz. Jeśli zrobisz to dobrowolnie, najlepsze w tobie będzie miało okazję się ukazać. Wtedy możesz być światłem na górze, które oświetla świat. Nagroda, jaką otrzymasz za podążanie za swoim sumieniem, będzie o wiele większa niż jakakolwiek kara” – stwierdza psycholog.

W jego słowach kryje się wezwanie do rozwiniętej wiary. 

„Czy wierzysz w prawdę? Czy prawda cię wyzwala? Nie oznacza to, że nie ma ona swojej ceny. Ale wszystko ma swoją cenę. Nie możesz zdecydować, czy jest cena, możesz zdecydować, za co jesteś gotów ją zapłacić. A skoro musisz zapłacić cenę, możesz ją zapłacić za to, co jest święte, bo co innego byś wybrał?” – pyta Peterson.

W obliczu wyzwań współczesnego świata Peterson przypomina, że wolność i prawda są ze sobą nierozerwalnie związane. Milczenie wobec niesprawiedliwości czy kłamstwa nie jest opcją, która pozwala nam zachować nasze wartości. Wręcz przeciwnie, to właśnie mówienie prawdy, nawet gdy jest to trudne i kosztowne, stanowi fundament, na którym opiera się każda wolna i odpowiedzialna społeczność.

Źródło: kai.pl, Biały Kruk

Wiadomości

Ukradli psa 8 lat temu. Jak udało jej się wrócić do właścicieli?

ONZ piętnuje działania Korei Północnej. Nie ma to znaczenia

Prezydent nakazał natychmiastowe uwolnienie 29 nastolatków, którym groziła kara śmierci

Myślał, że ma w ręku broń. Zabił czarnoskórego. Jaki będzie wyrok

Trump: idźcie i głosujcie. Świat będzie wam wdzięczny!

Neymar nie ma szczęścia. Powrócił po kontuzji. Zagrał pół godziny

Premier: będziemy traktować przemytników ludzi jak terrorystów

Kończy się najbardziej wyjątkowa kampania w historii świata

Chiny złożyły pozew przeciwko Unii Europejskiej

Nawrocki: ten rząd stawia wyżej esbeków niż tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Fałsz ma się stać prawdą

Wizyta u dentysty wkrótce może być luksusem dla wielu Polaków

Kontrowersyjny dyrektor Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego

Jak zagłosują Polacy w USA?

Gosek na antenie Republika: jestem siłowo przetrzymywany w nielegalnej komisji ds. Pegasusa

Szwecja dba o własne bezpieczeństwo i rezygnuje z budowy farmy wiatrowej na Bałtyku

Najnowsze

Ukradli psa 8 lat temu. Jak udało jej się wrócić do właścicieli?

Trump: idźcie i głosujcie. Świat będzie wam wdzięczny!

Neymar nie ma szczęścia. Powrócił po kontuzji. Zagrał pół godziny

Premier: będziemy traktować przemytników ludzi jak terrorystów

Kończy się najbardziej wyjątkowa kampania w historii świata

ONZ piętnuje działania Korei Północnej. Nie ma to znaczenia

Prezydent nakazał natychmiastowe uwolnienie 29 nastolatków, którym groziła kara śmierci

Myślał, że ma w ręku broń. Zabił czarnoskórego. Jaki będzie wyrok