Papież Franciszek wyniósł na ołtarze liczne grono Polek i Polaków

Jak zauważa portal Vatican News, pontyfikat papieża Franciszka zapisał się w historii Kościoła jako czas wyjątkowego docenienia polskich świadków wiary i męczenników. "Wśród 942 nowych świętych i ponad 1,5 tysiąca błogosławionych wyniesionych na ołtarze w tym okresie, szczególną rolę odegrały postacie z Polski. Ich życie stało się inspiracją dla milionów", czytamy w opublikowanym w Vatican News materiale dziennikarza Karola Darmorosa.
Jak podkreśla polski dziennikarz, najbardziej doniosłym wydarzeniem była kanonizacja Jana Pawła II, która miała miejsce 27 kwietnia 2014 roku, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego na Placu św. Piotra. W tej historycznej, podwójnej papieskiej kanonizacji – obok papieża z Polski świętym ogłoszono Jana XXIII – uczestniczył papież senior Benedykt XVI.
Uroczystość przyciągnęła miliony pielgrzymów, w tym rzesze Polaków. Cud, który umożliwił kanonizację, dotyczył uzdrowienia Floribeth Mory Diaz z Kostaryki, cierpiącej na nieoperacyjnego tętniaka mózgu. „Jan Paweł II był papieżem rodziny. Kiedyś sam tak powiedział, że chciałby zostać zapamiętany jako papież rodziny. Chętnie to podkreślam w czasie, gdy przeżywamy proces synodalny o rodzinie i z rodzinami, proces, któremu na pewno On z nieba towarzyszy i go wspiera” - mówił podczas kanonizacji papież Franciszek.
Kolejnym przełomowym momentem dla polskiego Kościoła była beatyfikacja rodziny Ulmów, która odbyła się 10 września 2023 roku w Markowej na Podkarpaciu.
Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci, w tym nienarodzonym, zostali zamordowani w 1944 roku przez Niemców za ukrywanie Żydów. Była to pierwsza w historii Kościoła beatyfikacja całej rodziny, w tym bezimiennego dziecka, uznanego za męczennika w chwili narodzin podczas egzekucji. Uroczystość, której przewodniczył kard. Marcello Semeraro, podkreśliła heroizm Ulmów jako wzór miłości bliźniego i obrony życia. „W świadectwie i męczeństwie Ulmów i ich dzieci odkrywamy na nowo wielkość rodziny, miejsca życia, miłości i płodności. Odkrywamy na nowo wielkość misji, jaką Stwórca powierzył małżonkom” - zaznaczył podczas uroczystości w Markowej kard. Marcello Semeraro.
5 czerwca 2016 roku papież Franciszek kanonizował z kolei o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów.
Ten XVII-wieczny polski duchowny, znany z głębokiej pobożności, dzieł miłosierdzia i propagowania kultu Niepokalanego Poczęcia, został uznany za świętego po cudzie, jakim było niespodziewane wyleczenie 20-letniej dziewczyny z silnej choroby układu oddechowego. „Chodzi o to, by nie uciekać od Krzyża, ale trwać tam, podobnie jak to uczyniła Panna Maryja, która cierpiąc wraz z Jezusem otrzymała łaskę nadziei wbrew wszelkiej nadziei. Było to również doświadczenie Stanisława od Jezusa i Maryi oraz Marii Elżbiety Hesselblad, dziś ogłoszonych świętymi: pozostawali ściśle zjednoczeni z męką Jezusa, i w nich przejawiła się moc Jego zmartwychwstania” - podkreślał w trakcie kanonizacji papież Franciszek.
Wyjątkowym momentem dla Kościoła w Polsce był 12 września 2021 roku i beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego. Podczas uroczystości w Warszawie, wspólnie z Prymasem Tysiąclecia, błogosławioną ogłoszono matkę Elżbietę Czacką, założycielkę Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach oraz Zgromadzenia Franciszkanek Służebnic Krzyża.
Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia mógł zakończyć się dzięki uznaniu cudu uzdrowienia z nowotworu tarczycy 19-letniej wówczas s. Nulli, nowicjuszki ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża. Kard. Wyszyński, który przewodził Kościołowi w Polsce w trudnych czasach komunizmu, był symbolem niezłomności, wiary i patriotyzmu. Jego beatyfikacja, celebrowana przez kard. Marcello Semeraro, była dla Polaków momentem przypomnienia o sile ducha Prymasa, który przeprowadził naród przez mroki totalitaryzmu, m. in. dzięki Jasnogórskim Ślubom Narodu. „W walce o obronę wolności polskich kobiet i mężczyzn, często powtarzał: ‚Kto nienawidzi, ten już przegrał”. W niczym się nie oszczędzał, znosił wszelkie upokorzenia i cierpienia, których punktem kulminacyjnym były trzy lata spędzone w więzieniu, od 1953 do 1956 roku” - przypomniał podczas beatyfikacji kard. Marcello Semeraro.
Śmierć papieża Franciszka wstrzymała, do czasu wyboru nowego papieża, dwie beatyfikacje planowane w tym roku w Polsce. 24 maja w Poznaniu miał zostać wyniesiony ks. Stanisław Streich, zastrzelony przez komunistę 27 lutego 1938 roku. Druga ceremonia, zaplanowana na 31 maja w Braniewie, dotyczyła beatyfikacji piętnastu sióstr ze Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny, zamordowanych przez sowieckich żołnierzy w 1945 roku.
Źródło: Republika, Vatican News
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
Najnowsze

Aborcja 9-miesięcznego dziecka w Oleśnicy. Prezydent krytykuje wytyczne Leszczyny

Żenujące zachowanie Hołowni podczas pogrzebu papieża Franciszka. Jego tłumaczenia tylko pogłębiają katastrofę wizerunkową [KOMENTARZE]

Rosja testuje gotowość naszych systemów obrony powietrznej
