Przejdź do treści
Hollande otworzył uroczystości 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii
FLICKR/JEAN-MARC AYRAULT/CC BY 2.0

Prezydent Francji Francois Hollande zainaugurował w Caen uroczystości upamiętniające 70. rocznicę lądowania aliantów w Normandii, oddając po raz pierwszy w historii hołd 20 tysiącom ofiar cywilnych bitwy o Normandię.

"W tę 70. rocznicę chcę dzisiaj złożyć hołd wszystkim poległym, cywilom i wojskowym, w bitwie", która trwała od 6 czerwca do 22 sierpnia 1944 r. - powiedział prezydent podczas francuskiej uroczystości państwowej, inaugurującej międzynarodowe obchody rocznicy.

- Ta bitwa była też bitwą cywilów - mówił, oddając cześć "całym rodzinom, które doświadczyły chaosu i ostrzału" w Normandii.

Przemawiał do setek zgromadzonych przed pomnikiem i muzeum w Caen (Memorial de Caen), poświęconemu pokojowi i prawom człowieka.

Wcześniej Hollande, który do Caen przyleciał śmigłowcem, złożył wieniec kwiatów przed pomnikiem i zamienił kilka słów z cywilnymi świadkami desantu i walk, które po nim nastąpiły - podaje agencja AFP.

Francuski prezydent zainaugurował również miejsce pamięci przypominające o poświęceniu mieszkańców Normandii.

Obama i Hollande uczcili pamięć ofiar

Prezydent USA Barack Obama i prezydent Francji Francois Hollande uczestniczyli w uroczystości na amerykańskim cmentarzu w Coleville-sur-Mer, upamiętniającej ofiary tamtych wydarzeń.

Obama spotkał się też prywatnie z weteranami lądowania w Normandii, a także z żołnierzami, pełniącymi służbę od 11 września 2001 r. Podkreślał oddanie Stanów Zjednoczonych sprawie wolności, "zapisanym krwią" na plażach Normandii.

Prezydent wyraził też uznanie Amerykanom pełniącym obecnie służbę w siłach zbrojnych.

- I pewnego dnia - powiedział - przyszłe pokolenia, czy to za siedemdziesiąt, czy za siedemset lat, będą się zbierały w takich miejscach jak to, by oddawać im cześć i głosić, że były to pokolenia mężczyzn i kobiet, które po raz kolejny udowodniły, że Stany Zjednoczone są i pozostaną największą siłą wolności, jaką kiedykolwiek znał świat.

Nawiązując do rocznicy, prezydent USA zaakcentował, że Ameryka i jej sojusznicy "dali z siebie tak wiele, by przetrwała wolność w momencie jej największego zagrożenia".

Obama przypomniał, że jego dziadek służył w armii generała Pattona, a jego babcia była jedną z tych wielu kobiet, które pracowały w Stanach Zjednoczonych, wspierając wysiłek wojenny, a konkretnie - na linii montażowej bombowców B-29.

Hollande podkreślił m.in., że Francja nigdy nie zapomni tego, co zawdzięcza Stanom, Zjednoczonym. Zaakcentował, że 6 czerwca to rocznica "pamiętnej daty w naszej historii, kiedy nasze dwa narody walczyły w tej samej bitwie o wolność".

Spotkanie Merkel-Putin

Kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkała się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Deauville. Jest to ich pierwsze spotkanie od wybuchu kryzysu ukraińskiego.

W minionych tygodniach Merkel wielokrotnie rozmawiała z Putinem przez telefon. Kryzys na Ukrainie, o który Zachód obwinia Rosję, ma być tematem piątkowego spotkania.

Prawie 400 weteranów Wspólnoty Narodów na obchodach

Prawie 400 weteranów brytyjskiej Wspólnoty Narodów uczestniczyło w uroczystościach w katedrze w Bayeux w Normandii. W obchodach wzięli udział książę Karol, brytyjski premier David Cameron i premier Francji Manuel Valls.

Królowa Elżbieta II pozwoliła swojemu najstarszemu synowi, by przewodniczył ceremonii w katedrze. Sama przybyła do miasta chwilę później, by uczestniczyć w uroczystościach na cmentarzu brytyjskim.

Ubrana w zielony płaszcz i kapelusz w tym samym kolorze Elżbieta II zajęła miejsce obok premiera Vallsa i księcia Karola, któremu towarzyszyła małżonka Camilla.

W Bayeux znajduje się największy brytyjski cmentarz we Francji. Znajduje się tam ponad 4,6 tys. grobów żołnierzy z 11 krajów.

Zwracając się do kombatantów, królowa mówiła o "ogromnym, bohaterskim wysiłku" i "niewiarygodnym poświęceniu" weteranów lądowania w Normandii, do którego doszło 6 czerwca 1944 roku.

W obchodach 70. rocznicy D-Day, największej operacji desantowej aliantów podczas II wojny światowej, udział bierze około 20 zachodnich przywódców, w tym prezydent USA Barack Obama, prezydent RP Bronisław Komorowski, kanclerz Niemiec Angela Merkel, brytyjska królowa Elżbieta II, a także prezydent Rosji Władimir Putin.

Główne międzynarodowe uroczystości rozpoczną się o godz. 14.30 na plaży Sword w Ouistreham, gdzie na terenie o wielkości prawie 15 boisk do piłki nożnej, specjalnie na tę okazję wybudowano cztery trybuny. Pomieszczą one 9 tys. gości, w tym ok. 1,8 tys. kombatantów, z których wielu ma ponad 90 lat.

W spektaklu przypominającym o wydarzeniach sprzed 70 lat weźmie udział 650 statystów oraz pięciuset wojskowych muzyków.

pap, telewizja republika

Wiadomości

Każdego Kanadyjczyka można by zabić dwa razy. Wykryli wytwórnię

Hiszpania w żałobie po katastrofalnych powodziach. 158 ofiar

Chcą od Wielkiej Brytanii odszkodowania za czasy kolonialne

Nacisk na Bidena. Wciągną Polskę do wojny? Podwójna gra Kamali

Zamiast do fontanny di Trevi mogą wrzucać monety do małego basenu

Potężne manewry morskie na Morzu Północnym. Dwa lotniskowce

Najstarsze naturalne jezioro w Europie zagrożone

Czarnek: Tusk przez wybory prezydenckie chce domknąć system i zakończyć demokrację w Polsce

Znamy finalistów hokejowego Pucharu Polski

Reparacje wojenne się nie należą, bo Niemcy same cierpiały

Rosyjski propagandysta w Tbilisi. Jest poszukiwany przez USA

Maciej Świrski: "kręcą jak zwykle, w białoruskim stylu"

Wąsik: widowisko Stróżyka było szczegółowo zaplanowane przez Tuska, żeby przykryć coś istotnego

Czy Polacy będą mieli gdzie się leczyć?

Dlaczego Polonia powinna głosować na Donalda Trumpa? Zobacz Raport!

Najnowsze

Każdego Kanadyjczyka można by zabić dwa razy. Wykryli wytwórnię

Zamiast do fontanny di Trevi mogą wrzucać monety do małego basenu

Potężne manewry morskie na Morzu Północnym. Dwa lotniskowce

Najstarsze naturalne jezioro w Europie zagrożone

Czarnek: Tusk przez wybory prezydenckie chce domknąć system i zakończyć demokrację w Polsce

Hiszpania w żałobie po katastrofalnych powodziach. 158 ofiar

Chcą od Wielkiej Brytanii odszkodowania za czasy kolonialne

Nacisk na Bidena. Wciągną Polskę do wojny? Podwójna gra Kamali