Grecki rząd przyjął pakiet oszczędnościowy na kwotę 1,8 mld euro
Według greckiego parlamentu przyjęcie kolejnego pakietu oszczędnościowego pomoże w odblokowaniu następnego pakietu pomocowego od zagranicznych wierzycieli.
Grecki parlament przegłosował przyjęcie pakietu oszczędnościowego w niedzielę późnym wieczorem. Zgodnie z nim w Grecji mają zostać podwyższone stawki podatku VAT, w tym na żywność i napoje. W kraju wzrosną także ceny papierosów, alkoholu, prądu i paliwa, a również abonamenty telefoniczne i opłaty za Internet. Konsekwencje przyjęcia pakietu odniosą także turyści, którzy będą przebywać w Grecji. Więcej zapłacą m.in. za pobyt w hotelach i bilety do muzeów.
Grecki rząd zaakceptował ponadto utworzenie funduszu prywatyzacyjnego, który ma na celu zarządzanie majątkiem państwowym, w tym jego sprzedażą. Procedury mają odbywać się pod okiem zagranicznych wierzycieli.
Reforma emerytalna
Na początku maja parlament przyjął reformę emerytalną, która wywołała falę protestów w Atenach. Zmiany w systemie emerytalnym były jedną z głównych reform, które musiał przeprowadzić rząd Grecji, aby została odblokowana kolejna transza z funduszu pomocowego o wartości 86 mld euro.
W czerwcu 2015 roku, w zamian za pomoc od unijnych wierzycieli, premier Alexis Tsipras zgodził się zmniejszyć kwotę przeznaczaną na emerytury o 1,8 mld euro. W związku z przyjętą reformą, maksymalna wysokość emerytury zostanie obniżona z 2,7 tys. euro do 2,3 tys. euro, zaś minimalna emerytura będzie wynosić 384 euro. Według reformy, nowe emerytury zostaną zredukowane średnio o 15 proc., a także zwiększone zostaną składki emerytalne, zarówno przez pracodawców, jak i pracowników. Znacznie wzrosną składki płacone przez przedstawicieli wolnych zawodów, a także rolników.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Demonstracje na ulicach Aten. Grecki parlament przyjął pakiet oszczędnościowy