Konieczność budowania „silnej Europy” oraz ścisłej współpracy przy deeskalacji napięć na Ukrainie i wschodniej granicy UE uzgodnili w piątek w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz. To pierwsza zagraniczna podróż nowego szefa rządu RFN.
Prezydent Macron ciepło przywitał na dziedzińcu Pałacu Elizejskiego kanclerza Scholza, zwracając się do niego „drogi Olafie”, ten odwzajemnił się, mówiąc o „przyjacielskiej wizycie w Paryżu”, a nie roboczej, jak to określano wcześniej.
- Wizyta ta jest bardzo ważnym momentem budowania solidnych podstaw współpracy między naszymi krajami. Nie tylko dla samych stosunków dwustronnych, ale także w celu omówienia kwestii europejskich, głównych problemów międzynarodowych - powiedział Macron na wspólnej konferencji prasowej.
Scholz podkreślił konieczność współpracy w ramach formatu normandzkiego, tj. Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec. Macron z kolei poinformował, że w najbliższą środę odbędzie się spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na marginesie szczytu Partnerstwa Wschodniego w Brukseli.
Czytaj: Scholz: Należy postępować tak, by sytuacja Ukrainy pozostała niezmieniona
Macron, zapytany przez agencję Bloomberg o reakcję Francji w przypadku ewentualnego ataku militarnego Rosji na Ukrainę w najbliższych tygodniach odpowiedział, że „USA i UE za wszelką cenę próbują unikać napięć, są zjednoczone i nie chcą eskalacji konfliktu”.
Macron i Scholz zapowiedzieli współpracę na rzecz wzmocnienia Europy w związku z wyzwaniami związanymi z pandemią, kryzysem, bezpieczeństwem, nową taksonomią i ochroną klimatu, inwestycjami, kwestiami społecznymi i wzrostem znaczenia Chin.
Pytany o rewizję kryteriów z Maastricht, Macron mówił o potrzebie konsultacji z przywódcami unijnymi, a Scholz podkreślił, że wierzy, iż dzięki funduszowi odbudowy możliwy jest „wzrost gospodarczy UE” oraz utrzymanie „stabilnych finansów Wspólnoty”.
Przywódcy zapowiedzieli współpracę w walce z nielegalną migracją do UE. Macron podkreślił jednak, że „migracja ekonomiczna istniała od zawsze w obu społeczeństwach” i należy „zachowywać wartości europejskie” przy rozwiązywaniu tej kwestii. Zapowiedzieli również kontynuację współpracy w regionach przygranicznych.
Czytaj: Niemcy. Scholz: Przyjaźń z Polską jest bardzo ważna dla nowego rządu
Pytany o dyplomatyczny bojkot igrzysk olimpijskich w Pekinie przez kilka krajów, Macron stwierdził, że „są to działania raczej symboliczne”.
Po zakończeniu spotkania w Paryżu, jeszcze w piątek Scholz oczekiwany jest w Brukseli. Zgodnie z planem, ma się tam spotkać najpierw z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.
W programie piątkowych spotkań kanclerza Scholza w Brukseli są także rozmowy z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.