Jan Paweł II nadal inspiruje Kościół - powiedział papież Franciszek w orędziu do Polaków w związku z kanonizacją papieża z Polski. Franciszek podziękował narodowi polskiemu i Kościołowi w Polsce za "dar Jana Pawła II".
- Wszyscy zostaliśmy tym darem wzbogaceni. Jan Paweł II nadal inspiruje Kościół. Inspirują nas jego słowa, pisma, gesty, jego styl służby. Inspiruje nas jego cierpienie znoszone z heroiczną nadzieją. Inspiruje nas jego zawierzenie bez reszty Chrystusowi, odkupicielowi człowieka, i jego najświętszej matce - mówił papież.
Franciszek powiedział, że jest szczęśliwy, że przypadnie mu ogłoszenie świętości Jana Pawła II, którego nazwał wielkim człowiekiem. - Jestem wdzięczny Janowi Pawłowi II, podobnie jak wszyscy członkowie ludu Bożego, za jego wytrwałą służbę, za jego duchowe przywództwo, za wprowadzenie Kościoła w trzecie tysiąclecie wiary chrześcijańskiej i za jego nadzwyczajne świadectwo świętości - powiedział Franciszek.
Potwierdził też swoją pielgrzymkę do Polski. - Cieszę się, że - jeśli Bóg pozwoli - za dwa lata odwiedzę po raz pierwszy wasz kraj z okazji Światowego Dnia Młodzieży w 2016 r. - powiedział.
Franciszek zwrócił uwagę, że zanim Karol Wojtyła "wyruszył na drogi świata do służby Chrystusowi i Kościołowi", dorastał w Polsce. - Tam kształtowało się jego serce, które potem rozszerzyło się na wymiar powszechny. Najpierw, gdy uczestniczył w Soborze Watykańskim II, a następnie szczególnie po 16 października 1978 r., aby znalazły w nim miejsce wszystkie narody, języki, kultury. Jan Paweł II stał się wszystkim dla wszystkich - powiedział Ojciec Święty.
Franciszek cytował też słowa swojego poprzednika wypowiedziane trzy lata temu, w dniu beatyfikacji Jana Pawła II. Benedykt XVI zauważył wtedy, że Jan Paweł II, prosząc wszystkich, by nie lękali się i otwarli na oścież drzwi Chrystusowi, sam wcześniej to uczynił.
- Otworzył dla Chrystusa społeczeństwo, kulturę, systemy polityczne i ekonomiczne, odwracając siłą olbrzyma - siłą, którą czerpał z Boga, tendencję, która wydawała się być nieodwracalna. Swoim świadectwem wiary, miłości i odwagi apostolskiej, pełnym ludzkiej wrażliwości ten znakomity syn narodu polskiego pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami - cytował Benedykta XVI. Franciszek podkreślił, że w pełni utożsamia się z tymi słowami.
Franciszek przypomniał też lutową wizytę polskich biskupów w Rzymie. Papież ocenił wtedy, że Kościół w Polsce dysponuje ogromnym potencjałem wiary, modlitwy, miłosierdzia i "praktyki chrześcijańskiej". Jako wyzwania duszpasterskie wskazał biskupom rodzinę, młodych, ubogich i powołania do kapłaństwa i zakonów. - Mam nadzieję, że kanonizacja Jana Pawła II, a także Jana XXIII będzie stanowiła nowy impuls do codziennej i wytrwałej pracy Kościoła w waszej ojczyźnie - powiedział Franciszek.
Papież pozdrowił i błogosławił wszystkich Polaków, również tych, którzy nie należą do Kościoła katolickiego.
Zachęcał też wszystkich do "głębokiego przeżycia kanonizacji" Jana Pawła II i Jana XXIII. - Niektórzy z was przybędą do Rzymu, ale dzięki mediom bardzo wielu będzie mogło uczestniczyć w tym wielkim wydarzeniu. Dlatego już dzisiaj dziękuję dziennikarzom prasy, radia, telewizji za ich służbę w związku z kanonizacją w najbliższą niedzielę - powiedział Franciszek.
W niedzielę papież Franciszek kanonizuje papieży Jana Pawła II i Jana XXIII.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Protesty, okrzyki „hańba!” towarzyszyły nadaniu tytułów doktora honoris causa UMCS Applebaum, Holland i Tokarczuk