Erupcja Cumbre Vieja: kolejne wstrząsy na La Palmie. Jakość powietrza zagraża zdrowiu
Odczuwalny dla mieszkańców wstrząs sejsmiczny o magnitudzie 5 odnotowano w środę rano, po raz trzeci w ciągu czterech dni, na kanaryjskiej wyspie La Palma - poinformował hiszpański Krajowy Instytut Geograficzny (IGN). W związku z trwającą erupcją wulkanu Cumbre Vieja znacznie pogorszyła się jakość powietrza na wyspie.
Hipocentrum najsilniejszych wstrząsów zlokalizowano w południowym regionie Mazo na głębokości ponad 35 km.
Według sejsmologa Ithaizy Domingueza, cytowanego przez dziennik „ABC”, w rzeczywistości w środę rano doszło do dwóch silnych wstrząsów, które wystąpiły jeden po drugim w odstępie kilku sekund, przez co były bardziej odczuwalne.
Dodatkowo zarejestrowano w tym czasie ponad 40 mniejszych wstrząsów, w tym o magnitudzie ponad 4 i hipocentrum na głębokości ok. 12 km.
Jakość powietrza zagraża zdrowiu mieszkańców
Tymczasem znacząco pogorszyła się jakość powietrza na wyspie, „trudno się nim oddycha” - napisał „ABC”. Już w ubiegłym tygodniu regionalny rząd kanaryjski ostrzegł przed zagrożeniem dla zdrowia z powodu wysokiego stężenia zawieszonych w powietrzu mikrocząsteczek i zalecił mieszkańcom, by jak najmniej czasu spędzali na zewnątrz, a także ograniczyli aktywność sportową i specjalną opieką otoczyli grupy szczególnie narażone, takie jak dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby z problemami sercowymi lub układu oddechowego.
Linie lotnicze ogłosiły możliwość czasowego zawieszenie lotów na wyspę. Już we wtorek odwołano 30 lotów. Lotnisko na razie pozostaje otwarte i to przewoźnicy podejmują decyzję o wstrzymaniu lub kontynuowaniu lotów.
Zajęcia szkolne odbywają się w trybie zdalnym
Ze względu na złą jakość powietrza w środę odwołano lekcje w wielu gminach, co dotknęło ponad 5 tys. uczniów z 23 szkół. Zajęcia odbywają się w trybie online.
Na La Palmie od ponad 40 dni trwa erupcja wulkanu Cumbre Vieja, który przez kilka szczelin wyrzuca lawę i materiał piroklastyczny, a także ogromne ilości związków chemicznych, w tym tysiące ton dwutlenku siarki dziennie.