Ericsson i Lego usunęły ze swoich raportów określenia dotyczące różnorodności

Działające w USA szwedzki koncern telekomunikacyjny Ericsson oraz duński producent klocków Lego usunęły ze swoich raportów określenia związane z różnorodnością oraz integracją osób LGBT - wynika z analizy skandynawskich mediów.
Ericsson porzuca definicje inkluzywności
Administracja Donalda Trumpa w rozesłanym niedawno liście wezwała europejskie koncerny do porzucenia polityki DEI (różnorodności, równości i włączenia), jeśli chcą prowadzić interesy ze Stanami Zjednoczonymi. O sprawie informował m.in. dziennik "Financial Times".
Jak podała szwedzka gazeta "Dagens Industri", koncern Ericsson w raporcie za 2024 rok usunął obecne wcześniej zdanie o dążeniu do stworzenia organizacji "charakteryzującej się różnorodnością i inkluzywnością". W nowej definicji pojawiły się bardziej neutralne określenia "równego traktowania i szans". Dziennik zauważa, że w raporcie za 2023 rok termin "różnorodność i integracja" wymieniany był 12 razy, teraz nie występuje ani razu. W aktualnej wersji zabrakło również oświadczenia o obsadzaniu nowych stanowisk w równym stopniu przez kobiety i mężczyzn.
LEGO też porzuca róznorodność
O zmianach w raporcie koncernu Lego, podsumowującym działalność firmy w 2024 roku, poinformował duński portal "Finans". W artykule zwrócono uwagę, że w nowej wersji dokumentu Lego zrezygnowało z określeń "różnorodność" oraz "inkluzywność", nie ma również odwołań do społeczności LGBT. Natomiast liczba wzmianek o kobietach spadła z 16 do trzech, a o płci - z 11 do dwóch.
Portal "Finans" przypomniał, że Lego jest w trakcie budowy dużej fabryki w stanie Wirginia w USA, a kraj ten jest ważnym rynkiem eksportu klocków.
Jak wyjaśnił przedstawiciel Ericssona Ralf Bagner w cytowanym przez media pisemnym oświadczeniu, zmiany języka w raporcie miały na celu "większą przejrzystość" i nie zostały wprowadzone pod wpływem nacisku władz USA. Zapewnił również, że koncern nie zmienił swojej polityki różnorodności.
Z kolei duńskie media zauważyły, że Lego na swojej stronie internetowej wciąż zapewnia, że wspiera różnorodność.
Prezydent Trump na początku stycznia podpisał dekret zakazujący w Stanach Zjednoczonych programów różnorodności, równości i integracji. Była to jedna z jego pierwszych decyzji po rozpoczęciu drugiej kadencji.
Źródło: Republika, PAP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X