Egipt głosuje za nowym projektem konstytucji
Nowa konstytucja Egiptu, której wstępnie zatwierdzony projekt zaczęto głosować w sobotę artykuł po artykule, umocni rolę wojskowych, zlikwiduje wyższą izbę parlamentu i zakaże tworzenia partii religijnych. Zakończenie głosowania oczekiwane jest w niedzielę.
Referendum konstytucyjne ma się odbyć w grudniu. Ma to być ważny krok do rozpisania wyborów parlamentarnych i prezydenckich, które zakończą proces powrotu do władz cywilnych po obaleniu przez wojsko w lipcu br. islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego.
- W godzinach porannych zgromadzenie osiągnęło konsensus w kwestii konstytucji - powiedział Amr Musa - szef 50-osobowej komisji, która pracowała nad poprawieniem treści poprzedniej ustawy zasadniczej przyjętej przez rząd zdominowany przez islamistów.
Musa powiedział, że w nowej konstytucji znajdzie się zapis o jednoizbowym parlamencie (dotychczas składał się z dwóch).
Nowa konstytucja, jak powiedział, wprowadza zakaz działania partii zakładanych "z pobudek religijnych".
Po głosowaniu projekt nowej konstytucji ma zostać przekazany do podpisu tymczasowemu prezydentowi Adlemu Mansurowi, który ustali datę referendum.
Obowiązująca dotąd ustawa zasadnicza została uchwalona w 2012 roku pod rządami wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego prezydenta Mohammeda Mursiego. Wywołała wiele protestów, głównie w kołach świeckich, które twierdziły, że ogranicza swobody i prawa obywatelskie. Została zawieszona, gdy wojsko obaliło Mursiego 3 lipca, po wielkich demonstracjach, których uczestnicy domagali się jego ustąpienia.