Przejdź do treści
22:31 Toruń: prokuratura okręgowa przedstawiła podejrzanemu Yomeykertowi R.-S., którego ofiarą stała się 24-letnia Klaudia K., zmienione i uzupełnione zarzuty. Uznano m.in., że dokonał on zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem
22:27 Gdańsk: polscy siatkarze pokonali Iran 3:2 (25:19, 23:25, 25:18, 21:25, 15:8) w swoim pierwszym meczu turnieju Ligi Narodów
21:37 Belgia: na dwa dni przed rozpoczęciem festiwalu Tomorrowland w Boom doszło do pożaru głównej sceny. Konstrukcja doszczętnie spłonęła. Trwa ustalanie przyczyn zdarzenia, wstępnie podejrzewa się fajerwerki
19:38 Ukraina: prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dokument w sprawie mianowania byłego premiera Denysa Szmyhala nowym ministrem obrony Ukrainy
17:53 PZPN: Jan Urban selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski
Republika W czwartek (17.07) gościem Radia Republika będzie Krzysztof Bosak, wicemarszałek Sejmu, jeden z liderów Konfederacji
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Czeska antyunijna kampania do Parlamentu Europejskiego

Źródło: FLICKR/ EU Exposed/CC BY 2.0

Walka ze wspólną walutą, przeciwko UE oraz z imigrantami to hasła dominujące w czeskiej kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Tymczasem ugrupowania parlamentarne powtarzają slogany wygłaszane w czasie niedawnych wyborów parlamentarnych.

Niespełna dwa tygodnie przed głosowaniem do Parlamentu Europejskiego ruszyła kampania wyborcza w Czechach. W wyborach startuje łącznie 38 partii i ruchów politycznych. Wiele spotów, szczególnie najmniejszych ugrupowań, ma charakter antyunijny i nacjonalistyczny.

Jaroslav Zukerstein, politolog z Uniwersytetu Karola w Pradze, zwraca uwagę, że kampania jest wręcz nudna. - Kampania jest zachowawcza i zdystansowana, szczególnie jeżeli chodzi o duże partie parlamentarne - twierdzi Zukerstein.

Tymczasem czołowi gracze skupili się na powtarzaniu haseł, których wcześniej używali w czasie jesiennych wyborów parlamentarnych. Socjaldemokraci (CzSSD) w swojej kampanii zapewniają, że chcą grać w pierwszej lidze. Skupiają się na konieczności uzdrowienia unijnych finansów i lepszej alokacji pracy i płacy.

Ruch przedsiębiorców ANO skupia się w swojej kampanii na przyszłości i zwraca uwagę, że kluczowymi są zmiany legislacyjne i inwestycje w infrastrukturę, które pomogą rozwojowi czeskiej gospodarki.

Obronę czeskich interesów zapowiadają ludowcy (KDU-CzSL), którzy postanowili skoncentrować się na walce o czeskie rolnictwo oraz o zapewnienie dobrej jakości żywności na czeskich stołach.

Prawicowa Partia Demokratyczna (ODS) tradycyjnie skupiła swoją kampanię wokół kwestionowania zasadności przyjęcia wspólnej unijnej waluty. Plakaty wyborcze opatrzone są między innymi hasłem, że obrona czeskiej korony jest jednocześnie obroną zdrowego rozsądku.

Na kampanię negatywną postawił ruch Świt Bezpośredniej Demokracji (Usvit) Tomio Okamury. Ugrupowanie przede wszystkim sprzeciwia się pracy emigrantów, którzy przyjechali do Czech. Zdaniem prawicowego ruchu są oni pasożytami, którzy powinni zostać usunięci z kraju.

O wiele ostrzejsze są kampanie prowadzone przez ugrupowania pozaparlamentarne. Jak zwraca uwagę Jaroslav Zukerstein „mniejsze partie nieparlamentarne również poświęcają sporo uwagi tematom unijnym, ale bardzo radykalnie i nacjonalistycznie – czasem wręcz ksenofobicznie. Im bliżej wyborów, tym bardziej małe partie intensyfikują kampanię i się radykalizują. Jednak w ten sposób tracą kolejnych wyborców” - zauważa politolog.

Kandydaci partii Republika ostrzegają, że w przypadku kontynuowania aktualnej polityki Czechy czekają zamieszki, spadek produkcji rolnej oraz wzrost importu zagranicznej żywności, imigranci zaś będą jedynymi beneficjentami systemu pomocy socjalnej.

O krok dalej poszła partia Czeska Niezależność (Czeska Suverenita). Jej przewodnicząca ubrana w tradycyjny muzułmański strój przestrzega przed islamizacją Europy. Roztacza przed wyborcami wizję kamienowanych młodych Czeszek oraz obowiązkowych modlitw do Allaha.

Najdalej w krytyce Unii Europejskiej posunął się ruch pod nazwą Nie Brukseli. Aktywiści nazywają Unię złem, które jest źródłem dalszego zła. Wspólnotę symbolizuje pełzający wąż, natomiast zło reprezentują wizerunki symboli religijnych. Telewizyjny spot kończy się wezwaniem do zabicia węża. Czeska telewizja odmówiła emisji filmiku ze względu na zawarte w nim treści, nawołujące do nienawiści na tle rasowym i religijnym.

Czesi, jak uważa politolog, w rzeczywistości nie są niezadowoleni, a większości z nich sprawy unijne w ogóle nie interesują i nie rozumieją o co chodzi z Parlamentem Europejskim. - Dlatego frekwencja wyborcza będzie tradycyjnie bardzo niska i nie przekroczy 30 proc. - sądzi politolog Jaroslav Zukerstein.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Czechach 23 i 24 maja. O 22 mandaty starają się kandydaci z 38 partii i ruchów politycznych.

pap

Wiadomości

Koniec ze słodzeniem Coca Coli syropem glukozowo-fruktozowym

Moc zagrywki dała zwycięstwo! Polska pokonuje Iran 3:2 w VNL

Sikorski do biskupów: niech zrzucą sukienki i idą do PiS. Goście Republiki komentują

Belgia: spłonęła scena festiwalu Tomorrowland. Zagrać mieli m.in.: Eric Prydz, Armin van Buuren i David Guetta

Błaszczak o fatalnym zarządzaniu spółkami Skarbu Państwa przez rząd 13 grudnia: obecna władza drąży kieszenie Polaków [WIDEO]

Nowy trener reprezentacji spóźnił się na własny ślub, a jego syn występuje w telewizji. Co wiemy o Janie Urbanie?

Jakubiak: mamy do czynienia z germanizowaniem polskiej świadomości, to coś paskudnego i ohydnego

Kidawa-Błońska nie chce w fotelu wicemarszałka Michała Kamińskiego

Taki sztab szkoleniowy powołał Jan Urban. Internauci komentują wybór nowego selekcjonera

Marcin Hakiel wraca do rozstania z Kasią Cichopek. "Zadałem pytania, dostałem kłamstwa"

Rzecznik SN komentuje zarzuty bodnarowskiej prokuratury dla prof. Manowskiej: "nie trzymają się kupy"

Granica z Niemcami zabezpieczona? Nic z tych rzeczy, Matecki prezentuje znamienne WIDEO

Wiceminister Andrzej Szejna z Nowej Lewicy nie wróci już na stanowisko wiceszefa MSZ

Decyzja bodnarowskiej prokuratury ws. Manowskiej rozgrzała internautów

Gmyz: Bodnarowcy podejmują kolejną próbę bezprawnego przejęcia Sądu Najwyższego

Najnowsze

Koniec ze słodzeniem Coca Coli syropem glukozowo-fruktozowym

Błaszczak o fatalnym zarządzaniu spółkami Skarbu Państwa przez rząd 13 grudnia: obecna władza drąży kieszenie Polaków [WIDEO]

Nowy trener reprezentacji spóźnił się na własny ślub, a jego syn występuje w telewizji. Co wiemy o Janie Urbanie?

Jakubiak: mamy do czynienia z germanizowaniem polskiej świadomości, to coś paskudnego i ohydnego

Kidawa-Błońska nie chce w fotelu wicemarszałka Michała Kamińskiego

Moc zagrywki dała zwycięstwo! Polska pokonuje Iran 3:2 w VNL

Sikorski do biskupów: niech zrzucą sukienki i idą do PiS. Goście Republiki komentują

Belgia: spłonęła scena festiwalu Tomorrowland. Zagrać mieli m.in.: Eric Prydz, Armin van Buuren i David Guetta