Czego boją się Szwajcarzy?
W Szwajcarii trwają wybory do dwuizbowego parlamentu - Rady Narodu (izba niższa) i Rady Kantonów. Głosowanie formalnie odbywa się w niedzielę, lecz zdecydowana większość Szwajcarów zagłosowała już w trybie korespondencyjnym.
Według agencji Associated Press sondaże wskazują, że wyborcy kładą szczególny nacisk na trzy główne zagadnienia: rosnące opłaty za obowiązkowy, wolnorynkowy system ubezpieczeń zdrowotnych, zmiany klimatyczne, które spowodowały erozję licznych lodowców w Szwajcarii oraz obawy dotyczące migrantów i imigracji. Wybory te mogą pokazać, co kolejne europejskie społeczeństwo myśli o prawicowym populizmie, konieczności zwiększenia wydatków na walkę z globalnym ociepleniem w obliczu dużej inflacji, która dotknęła nawet zamożnych Szwajcarów, oraz o rosnącym problemie imigracji.
Głosowanie ostatecznie ukształtuje przyszły skład władzy wykonawczej - Zgromadzenia Federalnego.
Szwajcaria jest federacją demokratyczną oraz parlamentarną, gdzie na szeroką skalę wykorzystywana jest instytucja referendum (demokracja bezpośrednia). Szczególnie silna jest pozycja parlamentu i władz kantonalnych. Formalnie jest to związek państw. Tworzą ją republiki będące kantonami konfederacji, posiadające charakter organizmów państwowych.
Najnowsze
Co dalej ws. pieniędzy dla PiS? Szef PKW mówi o możliwym terminie
BĘDZIEMY AKTUALIZOWAĆ
Impreza elit. Gmyz: zblazowanie ludzi polityki i mediów
Skandal! Chcą odebrać immunitet szefowi sztabu wyborczego Karola Nawrockiego
Skandal! Ujawniono jak brutalnie traktowano urzędniczkę w areszcie wydobywczym Bodnara