Sytuacja Polaków na brytyjskich wyspach i uregulowanie kwestii swobodnego przepływu pracowników – m.in. te problemy będą osią dzisiejszych rozmów brytyjskiej szefowej rządu z Beatą Szydło.
Przyjazd do Polski to już kolejna podróż brytyjskiej premier w ostatnich dniach. W ubiegłym tygodniu Theresa May spotkała się z kanclerz Angelą Merkel i prezydentem Francji François Hollandem, a w tym tygodniu odwiedziła też Irlandię. Po spotkaniach z polskimi władzami, May uda się na Słowację.
Jak podkreślają brytyjskie media, dzisiejsza wizyta może być dla brytyjskiej szefowej rządu kłopotliwa. Jak zapowiada sama Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, rozmowy będą dotyczyły partnerstwa strategicznego, sytuacji Polaków w Zjednoczonym Królestwie oraz brytyjskich relacje z Unią Europejską po Brexicie.
W kontekście planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE oraz zmian, które za tym idą, kwestia możliwości pozostania polskich pracowników na brytyjskich wyspach może jednak powodować konflikty na linii Londyn-Warszawa.
Przeciwniczka Brexitu wyprowadzi Wielką Brytanię z UE
Sama Theresa May, która 13 lipca została mianowana na nowego premiera Wielkiej Brytanii, była przeciwna wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, ale teraz będzie kontrolować przebieg tego procesu.
W nowym brytyjskim rządzie, ministrem spraw zagranicznych został Boris Johnson, były burmistrz Londynu i jeden z liderów ruchu na rzecz Brexitu, który nie będzie jednak prowadził negocjacji ws. Brexitu. May powołała do tego osobne ministerstwo, na którego czele stanie David Davis.
Dotychczasowy minister spraw zagranicznych Philip Hammond objął Ministerstwo Finansów. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nowa premier powierzyła Amber Rudd, byłej minister energetyki. To ważna dla Polaków minister, ponieważ w jej kompetencjach będą kwestie imigracyjne. Michael Fallon nadal będzie ministrem obrony.