Ciało pakistańskiej aktywistki Karimy Baloch zostało znalezione w Toronto
Organizacje broniące praw człowieka wzywają do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie śmierci Karimy Baloch, pakistańskiej aktywistki mieszkającej w Toronto.
Kobieta miała 37 lat i pochodziła z regionu Balochistan w zachodnim Pakistanie. Aktywistka otwarcie krytykowała pakistańską armię i władze.
W niedzielę po jej zaginięciu policja z Toronto wystosowała apel, prosząc o pomoc w znalezieniu zaginionej. Następnie przyjaciele i inni aktywiści poinformowali, że ciało Baloch zostało odnalezione, ale przyczyna śmierci kobiety nie jest znana.
We wtorek siostra aktywistki przekazała BBC Urdu, że jej śmierć nie była tylko tragedią tylko dla rodziny, ale również dla całego regionu Balochistan.
- Nie wyjechała za granicę, bo chciała, ale dlatego, że otwarty aktywizm w Pakistanie stał się niemożliwy - powiedział Mahganj Baloch.
Baloch była liderką Baloch Students' Organisation (BSO) - zakazanej grupy aktywistów w Pakistanie i pierwszą kobiecą przywódczynią tej organizacji.
Od 2015 roku mieszkała w Kanadzie po ubieganiu się o azyl, mówiąc, że jej życie w Pakistanie jest zagrożone. Wyjechała z Pakistanu w 2015 roku, po tym, jak przedstawiono jej zarzuty o terroryzm. Po przeniesieniu się do Toronto wyszła za mąż za innego działacza, Hamala Balocha. Pozostała aktywna na wygnaniu zarówno w mediach społecznościowych, jak i w działaniach na rzecz praw człowieka w Kanadzie i Europie.
Jej pierwsze publiczna działalność miała miejsce dziesięć lat wcześniej, w 2005 roku w rejonie Turbat w Balochistanie, gdzie wzięła udział w proteście w sprawie osób zaginionych.
Aktywiści w Balochistanie twierdzą, że w ostatnich latach zaginęły tysiące działaczy. Pakistańskie wojsko zaprzecza zarzutom o brutalnie tłumionych działaniach w regionie dążącym do autonomii.
Reagując na wiadomość o śmierci Balocha, Balochistan National Movement (BNM) ogłosił 40-dniowy okres żałoby.
Biuro Amnesty International w Azji Południowej napisało na Twitterze:
"Śmierć działaczki Karimy Baloch w Toronto jest szokująca i musi zostać natychmiast zbadana".
W 2016 roku Baloch została wpisana na coroczną listę 100 inspirujących kobiet BBC.