Chiński reżim niszczy dwa sanktuaria maryjne. "Zbyt duża liczba krzyży"
Chińskie władze zniszczyły dwa sanktuaria maryjne w prowincjach Shanxi i Guizhou. Były to miejsca pielgrzymkowe zarówno wspólnot uznawanych, jak i nieuznawanych przez władze. Stało się to kilka tygodni po zawarciu porozumienia ze Stolicą Apostolską ws. nominacji biskupich.
Pierwsze z nich znajduje się w Dongergou i było poświęcone Matce Bożej Siedmiu Boleści, drugie zaś – Matce Bożej Błogosławieństw, znane także jako sanktuarium Matki Bożej z Góry.
W przypadku sanktuarium w Dongergou oficjalnym powodem niszczenia kościoła była zbyt duża liczba krzyży i „zbyt wiele dekoracji ponad wszelkie granice”. Z kolei sanktuarium w Anlongu zburzono, gdyż – według władz – zbudowano je bez wymaganych pozwoleń. Przed tygodniem wierni z Anlongu prosili katolików z całego świata o modlitwy w intencji uratowania ich świątyni przed zburzeniem.
Świątynie zburzono w ramach rozpoczętej w lutym br. kampanii sinizacji działalności religijnej w Chinach. Niszczenie kościołów, krzyży, obrazów itp. rozpoczęło się w prowincjach Henan, Xinjiang, Mongolia Wewnętrzna, po czym rozszerzyły się w Zhejiangu, Jiangxi i innych prowincjach.
Agresja nastąpiła tuż po ogłoszeniu porozumienia watykańsko-chińskiego. Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich podtrzymuje, że to próba zerwania umowy ws. nominacji biskupich.