Potomkowie ofiar nazizmu, które musiały zbiec z Austrii przyłączonej w 1938 r. do III Rzeszy, a także osoby ocalone z obozów koncentracyjnych będą mogły ubiegać się o obywatelstwo austriackie. Jest to możliwe dzięki ustawie przegłosowanej w ub. tygodniu przez parlament Austrii.
W czwartek parlamentarzyści austriaccy zdecydowaną większością przyjęli projekt ustawy zaproponowany jeszcze przez rząd Sebastiana Kurza, który upadł na skutek skandalu korupcyjnego w maju br.
Według nowego prawa przyjętego przez austriacki parlament dzieci, wnuki oraz prawnuki osób, które uciekły z Austrii będącej od marca 1938 r. częścią hitlerowskiej III Rzeszy, będą mogły starać się o austriackie obywatelstwo. Rozszerzono ponadto definicję ofiar nazistów na te osoby, które zdecydowały się opuścić Austrię do 10 lat po zakończeniu II wojny światowej. Dzięki temu rodziny osób, które były internowane w obozach koncentracyjnych i nie opuściły ich natychmiast po zakończeniu wojny, będą mogły starać się o obywatelstwo. Ustawa obejmuje ponadto obywateli innych państw, które wcześniej wchodziły w skład imperium Austriacko-Węgierskiego.
Do tej pory jedynie osoby ocalałe z Holocaustu mogły uzyskać obywatelstwo austriackie.
Czytaj więcej w poniedziałkowej "Gazecie Polskiej Codziennie".
Zapraszamy do kiosków oraz na https://t.co/1HYRtWiDJA po poniedziałkowe wydanie „Codziennej” #GPC pic.twitter.com/TvpZjWOsMZ
— GP Codziennie (@GPCodziennie) September 23, 2019
Czytaj także:
Kolejny weekend manifestacji we Francji - zamieszki i liczne starcia z policją
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Zapewniali, że jak wygra Trump, wyjadą z USA. Czy amerykańscy celebryci spełnią teraz swoje zapowiedzi?