Naukowcy z uniwersytetów Brighama Younga (BYU), Johnsa Hopkinsa i Harvardu stworzyli algorytm, który może przewidywać myśli i zachowania samobójcze wśród nastolatków z 91 proc. dokładnością - informuje pismo „PLOS ONE“.
- Samobójstwo jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci wśród nastolatków w USA - powiedział Michael Barnes, współautor badania i prodziekan BYU College of Life Sciences.
- Niezwykle ważne jest, abyśmy lepiej rozumieli czynniki ryzyka - i czynniki ochronne - związane z tym bolesnym problemem - dodał.
Autorzy wyszczególniają czynniki ryzyka
Zespół przeanalizował dane pochodzące od 179 384 uczniów gimnazjów i liceów, a także tych, którzy wzięli udział w ankiecie dotyczącej zdrowia uczniów i zapobiegania zagrożeniom w latach 2011-2017. Zestaw danych zawiera odpowiedzi na ponad 300 pytań ankietowych i ponad 8000 bitów informacji demograficznych, co daje łącznie 1,2 miliarda punktów danych. Następnie naukowcy zastosowali do danych różne algorytmy i znaleźli model uczenia maszynowego dokładnie przewidujący, którzy z nastolatków będą mieć myśli (rozważanie lub planowanie) i zachowania samobójcze (STB).
Przewaga dziewczyn
Jak wynika z badań, dziewczęta częściej doświadczały myśli i zachowań samobójczych (17,7 proc.) niż chłopcy (10,8 proc.). Warto podkreślić, że nastolatki bez ojca w domu miały o 72,6 proc. większe prawdopodobieństwo wystąpienia myśli samobójczych niż ci, których ojciec był obecny.
Algorytm odkrył, że wiodącymi predyktorami myśli i zachowań samobójczych były: grożenie lub nękanie za pośrednictwem mediów cyfrowych, bycie zaczepianym lub zastraszanym przez uczniów w szkole oraz narażenie/zaangażowanie w poważne kłótnie w domu.
- Ta analiza znajduje najważniejsze przyczyny myśli i zachowań samobójczych i tworzy profile ryzyka, które dają nam jaśniejszy obraz zagrożonych nastolatków. Jeśli zastanawiasz się, co można z tym zrobić, te profile są dobrym miejscem do rozpoczęcia - powiedział współautor badania Carl Hanson, profesor zdrowia publicznego na BYU.
Jedną z przyczyn jest rodzina
Zastraszanie i nękanie wydawały się dość oczywistymi przyczynami myśli i zachowań samobójczych, natomiast naukowcy odkryli, że silny wpływ ma także rodzina.
- przebywanie w rodzinie, w której dochodzi do poważnych kłótni,
- przebywanie w rodzinie, która ciągle kłóci się o te same rzeczy
- przebywanie w rodzinie, która krzyczy i obraża się nawzajem
Zdaniem autorów implikacje badań mają kluczowe znaczenie dla profilaktyki. W szczególności mają nadzieję, że decydenci wykorzystają profil ryzyka STB i powiązane z nim rankingi do przygotowania usług, zasobów i ocen skierowanych do szkół, społeczności i rodzin.
- Wyniki wyraźnie wskazują na potrzebę profilaktyki, a szkoły mogą być najlepszym miejscem na jej rozpoczęcie, pomagając w łagodzeniu nękania i nękania w Internecie. Wyniki wskazują również na potrzebę wzmocnienia rodzin. Dla społeczności potrzebujemy programów, które mogą pomóc we wspieraniu i wzmacnianiu rodziny - zaznaczył Hanson.
Sytuacja w Polsce
Według danych gromadzonych przez Komendę Główną Policji w ciągu ostatnich kilkunastu lat w Polsce popełniano średnio ponad 5 tys. samobójstw rocznie. W ubiegłym roku 5405 osób skutecznie odebrało sobie życie w naszym kraju. Najbardziej wstrząsające jest to, że wskaźnik samobójstw w skali globalnej stale rośnie: jak podaje WHO, od lat 60. XX w. do dzisiaj nastąpił skok o ponad 60 proc.