Przejdź do treści

Algorytm, który przewidzi chęć samobójstwa u nastolatków

Źródło: Fot. Canva

Naukowcy z uniwersytetów Brighama Younga (BYU), Johnsa Hopkinsa i Harvardu stworzyli algorytm, który może przewidywać myśli i zachowania samobójcze wśród nastolatków z 91 proc. dokładnością - informuje pismo „PLOS ONE“.

- Samobójstwo jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci wśród nastolatków w USA - powiedział Michael Barnes, współautor badania i prodziekan BYU College of Life Sciences.

- Niezwykle ważne jest, abyśmy lepiej rozumieli czynniki ryzyka - i czynniki ochronne - związane z tym bolesnym problemem - dodał.

Autorzy wyszczególniają czynniki ryzyka

Zespół przeanalizował dane pochodzące od 179 384 uczniów gimnazjów i liceów, a także tych, którzy wzięli udział w ankiecie dotyczącej zdrowia uczniów i zapobiegania zagrożeniom w latach 2011-2017. Zestaw danych zawiera odpowiedzi na ponad 300 pytań ankietowych i ponad 8000 bitów informacji demograficznych, co daje łącznie 1,2 miliarda punktów danych. Następnie naukowcy zastosowali do danych różne algorytmy i znaleźli model uczenia maszynowego dokładnie przewidujący, którzy z nastolatków będą mieć myśli (rozważanie lub planowanie) i zachowania samobójcze (STB).

Przewaga dziewczyn 

Jak wynika z badań, dziewczęta częściej doświadczały myśli i zachowań samobójczych (17,7 proc.) niż chłopcy (10,8 proc.). Warto podkreślić, że nastolatki bez ojca w domu miały o 72,6 proc. większe prawdopodobieństwo wystąpienia myśli samobójczych niż ci, których ojciec był obecny.

Algorytm odkrył, że wiodącymi predyktorami myśli i zachowań samobójczych były: grożenie lub nękanie za pośrednictwem mediów cyfrowych, bycie zaczepianym lub zastraszanym przez uczniów w szkole oraz narażenie/zaangażowanie w poważne kłótnie w domu.

- Ta analiza znajduje najważniejsze przyczyny myśli i zachowań samobójczych i tworzy profile ryzyka, które dają nam jaśniejszy obraz zagrożonych nastolatków. Jeśli zastanawiasz się, co można z tym zrobić, te profile są dobrym miejscem do rozpoczęcia - powiedział współautor badania Carl Hanson, profesor zdrowia publicznego na BYU. 

Jedną z przyczyn jest rodzina 

Zastraszanie i nękanie wydawały się dość oczywistymi przyczynami myśli i zachowań samobójczych, natomiast naukowcy odkryli, że silny wpływ ma także rodzina. 

  • przebywanie w rodzinie, w której dochodzi do poważnych kłótni,
  • przebywanie w rodzinie, która ciągle kłóci się o te same rzeczy 
  • przebywanie w rodzinie, która krzyczy i obraża się nawzajem

Zdaniem autorów implikacje badań mają kluczowe znaczenie dla profilaktyki. W szczególności mają nadzieję, że decydenci wykorzystają profil ryzyka STB i powiązane z nim rankingi do przygotowania usług, zasobów i ocen skierowanych do szkół, społeczności i rodzin.

- Wyniki wyraźnie wskazują na potrzebę profilaktyki, a szkoły mogą być najlepszym miejscem na jej rozpoczęcie, pomagając w łagodzeniu nękania i nękania w Internecie. Wyniki wskazują również na potrzebę wzmocnienia rodzin. Dla społeczności potrzebujemy programów, które mogą pomóc we wspieraniu i wzmacnianiu rodziny - zaznaczył Hanson.

Sytuacja w Polsce

Według danych gromadzonych przez Komendę Główną Policji w ciągu ostatnich kilkunastu lat w Polsce popełniano średnio ponad 5 tys. samobójstw rocznie. W ubiegłym roku 5405 osób skutecznie odebrało sobie życie w naszym kraju. Najbardziej wstrząsające jest to, że wskaźnik samobójstw w skali globalnej stale rośnie: jak podaje WHO, od lat 60. XX w. do dzisiaj nastąpił skok o ponad 60 proc.

 
wnp.pl

Wiadomości

Tragedia w Brazylii. W dżungli odnaleziono argentyńskiego turystę

Wulkan na greckiej wyspie Santorini wykazuje oznaki aktywności

Sprawdzili dlaczego życie powstało na Ziemi. Mogło gdzie indziej?

Wielkie problemy floty Putina. Może być jeszcze gorzej

Gwałtowny wzrost populacji szczurów w miastach

Tysiące Serbów blokowało mosty. Szli dwa dni z Belgradu

Trump realizuje plan. Te kraje obłożył dziś wysokimi cłami

Prof. Krasnodębski: Polska jest w stanie rozkładu

Wszystkie rosyjskie statki i okręty opuściły wschodnią część Morza Śródziemnego

Dezercja nielegalnej komisji ds. Pegasusa

Wieczór autorski dziennikarza Republiki i autora bestsellera "Historia cenzury"

Dzisiaj informacje Telewizja Republika 01.02.2025

Donald Trump do terrorystów: "znajdziemy was i zabijemy"

Pakt migracyjny przyklepany. Trzaskowski milczy. Tusk ukrywa informacje. Zapłacą Polacy

Nie żyje Wojciech Trzciński. Słynny kompozytor miał 75 lat

Najnowsze

Tragedia w Brazylii. W dżungli odnaleziono argentyńskiego turystę

Gwałtowny wzrost populacji szczurów w miastach

Tysiące Serbów blokowało mosty. Szli dwa dni z Belgradu

Trump realizuje plan. Te kraje obłożył dziś wysokimi cłami

Prof. Krasnodębski: Polska jest w stanie rozkładu

Wulkan na greckiej wyspie Santorini wykazuje oznaki aktywności

Sprawdzili dlaczego życie powstało na Ziemi. Mogło gdzie indziej?

Wielkie problemy floty Putina. Może być jeszcze gorzej