550 mln euro dla Ukrainy. Kolejna transza pomocy z Unii Europejskiej
Unia Europejska przekaże Ukrainie 500 mln euro pomocy makrofinansowej oraz 55 mln euro na finansowanie rozwoju polityki regionalnej – oświadczył w Kijowie unijny komisarz ds. polityki sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn.
Ocenił, że plany ukraińskich władz, które w pięć lat chcą przeprowadzić reformy na rzecz zbliżenia państwa do UE, są realistyczne, jednak nie wypowiedział się na temat perspektywy członkostwa Ukrainy w Unii. – Jestem człowiekiem praktycznym, ten proces jest stopniowy – zaznaczył.
Mówiąc o pomocy finansowej, Hahn zapowiedział, że 500 mln euro Kijów może otrzymać już w grudniu. – W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy UE przekazała Ukrainie miliard euro wsparcia w trudnej sytuacji. Wcześniej w tym miesiącu przekazano 280 mln euro i oczekuję, że w najbliższym czasie zostanie przekazane jeszcze 500 mln – oświadczył.
Podczas konferencji prasowej, podsumowującej jego dwudniową wizytę na Ukrainie Hahn pogratulował mieszkańcom tego kraju osiągnięć minionego roku, w tym przeprowadzonych w październiku wyborów parlamentarnych.
Komisarz uprzedził jednocześnie, że UE z uwagą będzie śledziła postęp reform. – Moim zadaniem jest przekazanie dwóch sygnałów: że Ukraina będzie otrzymywała pomoc w tym trudnym czasie i że chcemy widzieć realne wyniki reform – podkreślił.
Dzień wcześniej Hahn oświadczył, że UE gotowa jest pomagać Ukrainie, ale władze tego kraju powinny stworzyć warunki do rozwoju gospodarczego.
– Jesteśmy gotowi pomagać Ukrainie i jej przywódcom politycznym w kwestiach rozwoju państwa, w szczególności z punktu widzenia gospodarki. Chodzi o tworzenie nowych miejsc pracy, tworzenie dobrych warunków życia. Myślę, że to jest najważniejsze w obecnej chwili – mówił w czwartek dziennikarzom.
Hahn wskazał wówczas, że należy podjąć kroki w tym kierunku zgodnie z umową o stowarzyszeniu zawartą przez Ukrainę i UE. Ukraina powinna zmienić klimat biznesowy, bo inwestorzy zagraniczni są zainteresowani przybyciem lub powrotem na Ukrainę - apelował komisarz. – Myślę, że jeśli zostanie to zrealizowane, to Ukraina automatycznie przybliży się do Europy – ocenił.
Na pytanie, czy widzi Ukrainę w UE, komisarz odparł: – To zależy od Ukrainy jako państwa. My możemy tylko pomóc i udzielać wsparcia, przy spełnieniu pewnych warunków.
W trakcie wizyty na Ukrainie Hahn przeprowadził m.in. rozmowy z prezydentem Petrem Poroszenką oraz premierem Arsenijem Jaceniukiem.