Straż Graniczna szuka psów do służby. Ppor. Michalska: Zachęcam hodowców do współpracy

Artykuł
Selekcja potrwa do 21 lipca
Fot. twitter/PolicjaMazowsze

Ppor. Anna Michalska z Komendy Głównej SG poinformowała, że Straż Graniczna rozpoczęła poszukiwania psów do służby w formacji; do tej pory sprawdzono 30 z 50 zgłoszonych czworonogów, jednak tylko siedem zostało ocenionych jako te nadające się do służby. Ppor. Michalska zachęciła hodowców do współpracy.

Straż Graniczna rozpoczęła akcję wybierania psów służbowych do swojej formacji. Do tej pory hodowcy zgłosili 50 psów. Na ten moment udało się sprawdzić 30 zwierząt, ale tylko siedem zostało ocenionych jako te nadające się do służby.

Komenda Główna SG informuje, że zakupy psów odbywają się w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. Funkcjonariusze i pracownicy z Zakładu Kynologii ośrodka sprawdzają tam psy.

- Wbrew powszechnym przekonaniom nie poszukujemy tylko psów ras dużych, ale także tych średnich i małych, które doskonale sprawdzają się jako psy specjalne, czyli te do wyszukiwania zapachów, przeszukiwania pociągów towarowych i osobowych, statków morskich i powietrznych, pojazdów, kontenerów, bagaży, pomieszczeń i ludzi - powiedziała ppor. Anna Michalska.

Psi ekspert 

Straż Graniczna zamierza kupić 12 psów. Poszukiwani są kandydaci na psy służbowe specjalne, czyli te do wyszukiwania narkotyków (5 psów), materiałów wybuchowych i broni (3 psy), ale także na psy tropiące (4 psy).

Ppor. Anna Michalska przyznała, nie jest łatwo znaleźć dobrego kandydata na psiego eksperta. Dodała, że każdy z nich jest sprawdzany przez specjalną komisję.

- W ośrodku w Lubaniu komisja złożona m.in. z lekarzy weterynarii, instruktorów i wykładowców z zakresu tresury psów, szczegółowo sprawdza kondycję psów oraz ich predyspozycje do służby. Biorą oni pod uwagę wiek zwierzęcia, jego budowę, stan zdrowia oraz wyniki testów predyspozycji psychicznych i fizycznych. Do szkolenia kwalifikowane są psy w wieku od 12 do 24 miesięcy - powiedziała.

a etapie selekcji psów do szkolenia obecni są również funkcjonariusze SG, czyli kandydaci na przewodników psa.

- Na tym etapie przewodnik może już wybrać sobie psa - swojego przyszłego partnera w służbie. Zależy nam na tym, aby pomiędzy psem a przewodnikiem +zaiskrzyło+, żeby była chemia - to przełoży się na ich skuteczną współpracę - przyznała.

W Straży Granicznej służbę pełni 240 psów. Ponad 60 proc. stanowią owczarki niemieckie oraz belgijskie (30 proc.), ale formacja zapewnia, że cały czas wprowadza nowe rasy psów.

Źródło: portalsamorzadowy

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy