Starożytne miasto w 3D. Polscy naukowcy z zaskakującym projektem

Artykuł
Polscy naukowcy, po raz pierwszy, polecieli na Cypr w październiku ub. r.
Fot. pixabay/NatasaInsightMagazine

Naukowcy z Krakowa i Warszawy planują stworzyć modele 3D starożytnego miasta Nea Pafos.

Badacze są na Cyprze. Ich loty powrotne zostały odwołane z powodu pademii COVID-19 i nie mogą opuścić tego miejsca.
Głownym zadaniem badaczy jest odtworzenie układu ulic i budowli funkcjonujących na terenie antycznego Nea Pafos w różnych okresach historycznych.

Powrót do przeszłości

Naukowcy planują zrekonstruować krajobraz miasta w postaci modeli 3D. Uzyskane rekonstrukcje zostaną poddane następnie analizom przestrzennym celem ustalenia zależności pomiędzy układem zabudowy i ulic a funkcjonowaniem miasta w rozumieniu widoczności, przepływu ludności, potencjalnej liczby mieszkańców.

- Będzie to zupełnie nowe spojrzenie na Nea Pafos. Stworzymy modele miasta w czterech fazach jego rozwoju. Dowiemy się, jak faktycznie mogło ono wyglądać, ile liczyło mieszkańców. Zrekonstruujemy te elementy zabudowy, które znajdują się terenie polskich wykopalisk, czyli w rezydencjonalnej willowej dzielnicy miasta (Willa Tezeusza, Dom tzw. Hellenistyczny, Dom Aiona) oraz na agorze. Pozostałe budynki, założenia architektoniczne czy elementy infrastruktury miasta będą pokazane bardzo ogólnie. Badania te prowadziły inne misje archeologiczne i nie mamy dostępu do tej dokumentacji. Bazujemy na tym, co zostało opublikowane - wyjaśniła prof. Ewdoksia Papuci-Władyka.

Weryfikacja niektórych kluczowych punktów w układzie ulic miasta, które założono na planie hippodamejskim, czyli regularnej siatce ulic przecinających się pod kątem prostym to kwestia, na której skoncentrowali się badacze.

Projekt potrwa dwa lata. Modele będą udostępnione na stronach uczelni, które go realizują: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej.

Nea Pafos to starożytne miasto, które jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze. Nea Pafos zostało założone pod koniec IV lub na początku III w. p.n.e. w zachodniej części wyspy. Od ok. 200 p.n.e. do ok. 350 n.e. pełniło rolę stolicy wyspy.

 

Źródło: gov.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy