Spotkanie szefów dyplomacji Polski i Niemiec. Brak porozumienia w kwestii reparacji wojennych

Artykuł
Heiko Maas i Andrzej Rau
Fot.: Twitter/@MSZ_RP

Kwestia zadośćuczynienia Niemiec za zbrodnie II wojny światowej jest otwarta - ocenił szef polskiego MSZ Zbigniew Rau. Wprost przeciwnie myśli jego niemiecki odpowiednik. Heiko Maas podkreślił, że sprawa reparacji wojennych jest już zakończona.

Szefowie MSZ Polski i Niemiec byli pytani na konferencji prasowej w Warszawie o odpowiedzialność Niemiec za straty wojenne i zadośćuczynienie za nie. Ich stanowiska znacznie się od siebie różniły. 

Szef polskiej dyplomacji, pytany o raport dotyczący ewentualnych reparacji Niemiec na rzecz Polski, odparł, że odpowiedzialność Niemiec za kataklizm II wojny światowej, utratę na masową skalę życia i mienia obywateli polskich nie ulega wątpliwości.

- Otwartą kwestią nadal pozostaje sprawa trybu i sposobu zadośćuczynienia za te zbrodnie - powiedział Zbigniew Rau. Ta sprawa nadal jest nierozwiązana i pozostaje otwarta kwestia sposobu i trybu zadośćuczynienia. 

Z kolei Maas powiedział, że istotne jest zbudowanie w Berlinie miejsca pamięci polskich ofiar.

- Niemcy przyznają się do swojej historycznej odpowiedzialności za II wojnę światową - powiedział szef niemieckiej dyplomacji.

- Z tego powodu, Niemcy na szeroką skalę wypłaciły świadczenia odszkodowawcze także w stronę Polski. U nas, 75 lat po zakończeniu wojny, kwestia reparacji jest z punktu widzenia prawnego i politycznego zakończona - podkreślił Maas. 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy