Przejdź do treści
09:01 Pomorskie: Służby rozbiły gang wyłudzający finansowanie z firm leasingowych
08:23 Mazowieckie: Policja zatrzymała dwie osoby, które zaatakowały lekarza i pielęgniarkę
08:13 Mazowieckie: Utrudnienia w kursowaniu pociągów na odcinku Warszawa-Praga – Legionowo
07:34 Polska: IMGW ostrzega przed burzami m.in. w centralnej części kraju
05:41 Polska: W czwartek egzamin ósmoklasisty z języka obcego. Ponad 98 proc. wybrało angielski
05:03 Meksyk: Co najmniej 21 osób zginęło w wypadku drogowym z udziałem trzech pojazdów
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 15.05. (czwartek) o godz.18.30 w Piotrkowie Trybunalskim na Rynku Trybunalskim na Marsz przeciw CIC i nielegalnym imigrantom
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na manifestację w obronie Polski przed nielegalną imigracją z Niemiec, 15 maja (czwartek), g. 13 (czwartek), Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellończyka 8, Gorzów Wielkopolski.
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 16 maja (piątek), g. 18, Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań.
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie W sobotę 17 maja o godzinie 7.30 w Parafii św. Stanisława w Warszawie (ul. Bema 73/75) odbędzie się Msza św. w intencji Telewizji Republika przed Obrazem Matki Bożej Elekcyjnej. Po niej zakończenie nowenny przed wyborami prezydenckimi
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Zobacz jak wyglądało otwarcie Igrzysk Olimpijskich!

Źródło: twitter @Olympics

Zapraszamy na materiał Piotra Pokropińskiego i Piotra Kieragi.

W piątkowy (9 lutego) wieczór do ostatniego miejsca wypełniły się trybuny 35-tysięcznego Stadionu Olimpijskiego w PyeongChang, gdzie odbyła się ceremonia oficjalnego otwarcia XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Uroczystość rozpoczął 10-minutowy, wprowadzający w nastrój wydarzenia, program artystyczny, po którym zebrani na stadionie powitali brawami prezydenta Korei Południowej Moon Jae-ina oraz szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego - Thomasa Bacha.

Ośmioro wybitnych sportowców koreańskich (w tym medaliści zarówno zimowych, jak i letnich igrzysk olimpijskich) wniosło na stadion swoją flagę państwową, która przy dźwiękach hymnu państwowego "Kochać swój kraj" została wciągnięta na maszt.

Defiladę 91 reprezentacji narodowych uczestniczących w igrzyskach rozpoczęła - zgodnie z wieloletnią tradycją - delegacja Grecji, kolebki igrzysk. Potem - jedna za drugą następne. Polska była 83. w kolejności. Nasza ekipa, w której znalazło się prawie 70 osób, maszerowała między reprezentacjami Portugalii i Portoryko. Biało-czerwoną flagę niósł Zbigniew Bródka - panczenista, złoty i brązowy medalista igrzysk sprzed czterech lat.

Reprezentacja Polski - a jakże, w narodowych barwach ubiorów przygotowanych przez firmę OTCF, właściciela marki "4F" - prezentowała się korzystnie. Z trybuny dla gości honorowych pozdrawiał ją - obserwujący ceremonię w gronie kilkunastu obecnych na stadionie głów państw - prezydent RP Andrzej Duda z małżonką.

Po kolejnym fragmencie programu artystycznego, zawierającym wiele elementów koreańskiego folkloru, w centralnym punkcie stadionu pojawili się - przewodniczący komitetu organizacyjnego igrzysk (POCOG) Lee Hee-beon oraz Thomas Bach. Ten pierwszy podziękował światowemu ruchowi olimpijskiemu, że stworzył Korei Południowej już drugą (po letnich igrzyskach w Seulu w 1988 r.) szansę goszczenia najlepszych sportowców świata.

Dr Bach, witając wśród zgromadzonych m.in. sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, w swoim wystąpieniu zaznaczył, że igrzyska w PyeongChang to efekt wieloletniej, pełnej zaangażowania pracy wielu Koreańczyków, pragnących zapewnić swym gościom jak najlepsze warunki pobytu i startu. Podkreślił także fakt, iż igrzyska pozwoliły zbliżyć reprezentantów obu państw Półwyspu Koreańskiego (Koreę Południową i KRLD).

Tradycyjną formułę, oznaczającą iż XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie PyeongChang 2018 zostały otwarte, wygłosił prezydent Moon Jae - in.

Na maszt - przy dźwiękach... perfekcyjnie odśpiewanego prze jedną z gwiazd miejscowej opery "Hymnu olimpijskiego" - została wciągnięta, wniesiona przez czołowych sportowców kraju-gospodarza biała flaga z pięcioma kołami olimpijskimi. Potem były jeszcze oficjalne przyrzeczenia przedstawicieli zawodników i sędziów.

Chwilę później na Stadion Olimpijski dotarł ogień, wzniecony w końcu października w ruinach świątyni Hery w Olimpii, a potem wędrujący w sztafecie (z udziałem także naszych rodaków) po całej Korei Południowej i wszędzie niezwykle ciepło witany. Wyświetlony na telebimach film zaprezentował drogę jaką ogień ów, nie tylko dzięki biegaczom, ale też za pomocą różnych środków komunikacji przebył, nim dotarł na miejsce igrzysk.

Znicz XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich zapaliła ostatecznie Yu-na Kim - mistrzyni olimpijska z Vancouver w jeździe figurowej na lodzie. A potem - znów występy z pięknymi elementami koreańskiej kultury oraz - jak niemal zawsze - feeria barw za sprawą efektownych fajerwerków.

Igrzyska w PyeongChang potrwają do 25 lutego br.

 

olimpijski.pl / Telewizja Republika
Źródło: Telewizja Republika

Wiadomości

Niemiecka gospodarka dostała zadyszki. Berlin zwala winę na Trumpa, ale przyczyn jest o wiele więcej

„Po zdradzie życie bardzo się zmieniło” – Marcin Miller o kryzysie w małżeństwie

Piorun uderzył w zoo we Francji: Kilkanaście osób rannych

Child alert odwołany. Patrycja została odnaleziona

Jaki los czeka Tuska po klęsce Trzaskowskiego?

Kolejna próba porwania w Paryżu. Córka magnata kryptowalut

Ocieplenie klimatu to mit. Lodowce nabierają masy. Miliardy ton!

Dariusz Matecki ma dziś operację. Sąsiad w sali włączył TVN

Finlandia chce mieć najpotężniejszą armię w Europie. Milion żołnierzy

AKTUALIZACJA

Pięć osób nie żyje w wyniku wypadku drogowego w pobliżu Konotopy

Rosyjski tankowiec floty cieni zbliżał się do kabla EastLink

George Simion rozmawiał z Giorgią Meloni i Mateuszem Morawieckim

Trump na Bliskim Wschodzie. Jutro rozmowy w Turcji

Soros w Polsce przed wyborami. Pewnie przechodził z tragarzami

Atak Wyborczej na Zandberga. Polityk odpowiada

Najnowsze

Niemiecka gospodarka dostała zadyszki. Berlin zwala winę na Trumpa, ale przyczyn jest o wiele więcej

Jaki los czeka Tuska po klęsce Trzaskowskiego?

Kolejna próba porwania w Paryżu. Córka magnata kryptowalut

Ocieplenie klimatu to mit. Lodowce nabierają masy. Miliardy ton!

Dariusz Matecki ma dziś operację. Sąsiad w sali włączył TVN

„Po zdradzie życie bardzo się zmieniło” – Marcin Miller o kryzysie w małżeństwie

Piorun uderzył w zoo we Francji: Kilkanaście osób rannych

Child alert odwołany. Patrycja została odnaleziona