Przejdź do treści
Polska 6 listopada – co wydarzyło się tego dnia
TV Republika

Tego dnia w Toruniu utworzono Oficerską Szkołę Marynarki Wojennej; odbyły się wybory do Sejmu i Senatu V. kadencji; gestapo aresztowało 183. pracowników UJ i AG-H; Polska została członkiem UNESCO; zwodowano rudowęglowiec „Sołdek”; wyemitowano pierwszy spektakl Teatru Telewizji; Lech Wałęsa został oskarżony o zniesławienie komisji wyborczej; prezydent Aleksander Kwaśniewski odmówił stawienia się przed komisją śledczą ws. aferę Rywina. Urodzili się m. in. Julian Klaczko, Bronisław Radziszewski, Ignacy Jan Paderewski, Oskar Sosnowski, Henryk Mierzejewski, Leonard Pietraszak, Krzysztof Świętochowski, Sylwia Gruchała. Zmarli natomiast: Karol Marcinkowski, Dionizy Czachowski, Piotr Ściegienny, Sławomir Dunin-Borkowski, Wanda Stanisławska-Lothe, Kajetan Sosnowski, Celina Niedźwiecka-Bujańska, Tymon Terlecki oraz Marek Frąckowiak.

Dzisiaj imieniny obchodzą: Leonard, Melaniusz oraz Anita, Bogdana, Daniela, Feliks, Gabriela, Hieronim, Kalinik, Krystyna, Nonnus, Teobald, Trzebowit, Walenty, Walentyn, Wincenta i Ziemowit

Nietypowe święta: Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Wyzyskowi Środowiska Naturalnego podczas Wojen i Konfliktów Zbrojnych, Dzień Saksofonu

1500 – Przebywający w Rzymie Mikołaj Kopernik obserwował zaćmienie Księżyca. 

1657 - W Bydgoszczy zawarta została umowa o przymierzu wieczystym pomiędzy elektorem brandenburskim Fryderykiem Wilhelmem i Polską; jednocześnie potwierdzony został traktat zawarty 19. września 1657 r. w Welawie, znoszący zależność lenną Prus Książęcych od Polski. 

1672 - W Kłajpedzie (Memel) ścięty został Christian Ludwig von Kalkstein, pruski szlachcic, pułkownik polskich wojsk koronnych, jeden z przywódców antyelektorskiej opozycji w Prusach Książęcych i zwolennik zbliżenia z Rzeczpospolitą; został on porwany z Polski przez agentów elektora brandenburskiego Fryderyka Wilhelma. 

1755 - W Pile został ochrzczony Stanisław Staszic - działacz oświeceniowy, pisarz, publicysta, filozof, geograf, geolog; rzecznik reform społecznych w okresie Sejmu Czteroletniego; po rozbiorach organizował m.in. życie naukowe kraju; dokładna data urodzin nie jest znana. 

1825 - Urodził się Julian Klaczko, działacz polityczny i publicysta, poeta, krytyk literacki, autor esejów. 

1838 - Urodził się Bronisław Radziszewski, chemik, profesor Uniwersytetu Lwowskiego - twórca lwowskiej szkoły chemicznej. 

1844 – Do służby na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej wszedł parowóz „Rawka”. 

1846 - W Dąbrówce Ludomskiej koło Obornik zmarł Karol Marcinkowski, wielkopolski działacz społeczny, uczestnik powstania listopadowego, organizator Towarzystwa Naukowej Pomocy i inicjator budowy Bazaru w Poznaniu. 

1860 - W Kuryłówce na Podolu urodził się Ignacy Jan Paderewski, pianista, kompozytor, działacz społeczny i mąż stanu; jako premier i minister spraw zagranicznych podpisał w imieniu Polski traktat wersalski. 

1863 - Powstanie styczniowe: Pod Jaworowem Soleckim poległ Dionizy Czachowski, ziemianin, szef sztabu zgrupowania gen. Mariana Langiewicza, dowódca samodzielnego oddziału operującego na Kielecczyźnie i Lubelszczyźnie, następnie naczelnik województwa sandomierskiego; walczył w bitwach pod Małogoszczą, Pieskową Skałą i Grochowiskami. 

1879 - Urodził się Henryk Kuna, rzeźbiarz, malarz, nauczyciel akademicki. 

1880 - W Petersburgu urodził się Oskar Sosnowski, profesor Politechniki Warszawskiej, architekt, teoretyk sztuki, konserwator zabytków; autor projektów m.in. kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie oraz kościoła św. Rocha w Białymstoku; część źródeł jako miejsce urodzenia Sosnowskiego podaje Warszawę. 

1881 - Urodził się Henryk Mierzejewski, inżynier mechanik i konstruktor. 

1890 - W Lublinie zmarł Piotr Ściegienny, katolicki ksiądz, działacz niepodległościowy i chłopski. 

1918 - W nocy z 6. na 7. listopada w Lublinie utworzono Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim na czele. 

1922 - W Warszawie urodził się Artur Międzyrzecki, poeta, prozaik, tłumacz, krytyk literacki. 

1922 - W Toruniu utworzono Oficerską Szkołę Marynarki Wojennej. 

1923 - W Krakowie doszło do krwawych starć robotników z policją i wojskiem; po obu stronach zginęło 31 osób, ponad 100 zostało rannych. 

1926 – W gdyńskim porcie rozpoczął pracę pierwszy żuraw portowy. 

1929 – Odbył się 24-godzinny strajk protestacyjny górników i hutników z Górnego Śląska i Zagłębia przeciwko niskim płacom. 

1936 - W Bydgoszczy urodził się Leonard Pietraszak, aktor, znany m.in. z filmów „Vabank” oraz „Vabank II, czyli riposta”, a także seriali „Czarne chmury” i „Czterdziestolatek”. 

1938 - Wybory do Sejmu i Senatu V. kadencji. 

1938 - Urodził się Krzysztof Świętochowski, aktor, wieloletni spiker i lektor Polskiego Radia. 

1939 - Sonderaktion Krakau: Gestapo aresztowało w Krakowie 183. pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej (w tym 142. wykładowców), którzy zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych. 

1940 - Ukazało się pierwsze wydanie tygodnika „Gazeta Polska" w Kanadzie. 

1941 – Z rozkazu komisarza Rzeszy Ericha Kocha w lesie Sosenki zamordowano 17 tys. Żydów z Równego, a pozostałych 10 tys. zamknięto w getcie. 

1945 – Powstała Wojskowa Akademia Polityczna. 

1945 - W Wierzchosławicach odbył się pogrzeb Wincentego Witosa. Wydarzeniu (łącznie z konduktem pogrzebowym trwającym od 3. listopada) towarzyszyło ok. 100 tys. osób. 

1946 - Polska została członkiem UNESCO - Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury. 

1947 – Pięciu górników zginęło w wyniku wybuchu metanu w KWK „Marcel” w Radlinie. 

1948 - W Gdańsku zwodowano pierwszy po wojnie statek - rudowęglowiec „Sołdek”. 

1949 - Sowiecki marszałek Konstanty Rokossowski objął stanowisko polskiego ministra obrony narodowej i mianowany został marszałkiem Polski. 

1950 - W Warszawie na scenie Teatru Polskiego odbył się pierwszy występ Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. 

1951 – Z linii montażowej FSO zjechała pierwsza „Warszawa M20”. 

1953 - Odbyła się emisja pierwszego spektaklu Teatru Telewizji; widzowie obejrzeli tego dnia „Okno w lesieLeonida Rachmanowa i Jewgienija Ryssa w reżyserii Józefa Słotwińskiego

1958 - Zmarł Sławomir Dunin-Borkowski, pisarz, reportażysta, w okresie międzywojennym drukował w dzienniku „Express Poranny”, w czasie Powstania Warszawskiego redagował biuletyn „Warszawa walczy”, autor reportaży: „Polska karząca” i „W ogniu”. Po wojnie pozostał za granicą. Pracował w rozgłośni radiowej Wolna Europa. 

1967 – Otwarto kino „Kijów” w Krakowie. 

1981 - Urodziła się Sylwia Gruchała, florecistka, medalistka olimpijska - brązowy medal w Atenach w 2004 r.; wielokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy. 

1985 - Zmarła Wanda Stanisławska-Lothe, aktorka teatralna i filmowa, grała m.in. w filmach: „Nikodem Dyzma”, „Polowanie na muchy”, „Kobieta w kapeluszu”, „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”. 

1985 - Gen. Wojciech Jaruzelski zrezygnował z funkcji premiera, obejmując stanowisko przewodniczącego Rady Państwa. Nowym szefem rządu został Zbigniew Messner

1985 - Lech Wałęsa został oskarżony o zniesławienie komisji wyborczej, której zarzucił nierzetelne podliczanie głosów. 

1987 - W Warszawie zmarł Kajetan Sosnowski, malarz. 

1988 - Zmarła Celina Niedźwiecka-Bujańska, aktorka. Przed wojną występowała w teatrach Warszawy, Wilna, Krakowa i Łodzi, w latach 70. współpracowała z Teatrem Cricot 2 Tadeusza Kantora

1994 – Utworzono Ligę Halową Piłki Nożnej Pięcioosobowej. 

1998 – Wystartowała pierwsza polska platforma satelitarna „Cyfra+”. 

2000 - Zmarł Tymon Terlecki, pisarz, teatrolog i eseista, autor biografii Heleny Modrzejewskiej

2003 – Prezydent Aleksander Kwaśniewski odmówił stawienia się przed sejmową komisją śledczą badającą tzw. aferę Rywina. 

2003 - W polskiej strefie w Iraku zginął pierwszy polski żołnierz mjr Hieronim Kupczyk

2006 – W polskim prawie karnym zaczął obowiązywać europejski nakaz aresztowania. 

2007 - FSO rozpoczęła produkcję modelu „Chevrolet Aveo”. 

2017 – W Warszawie zmarł Marek Frąckowiak, aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. Był znany m.in. z serialu „Alternatywy 4”, filmów „Psy” i „Popiełuszko”. 

Źródło: PAP 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Wiadomości

Ależ odleciał Wałęsa! Wybór Trumpa na prezydenta ocenił, jako hańbę dla świata

Tusk obudził się i pogratulował Trumpowi

Znaleziono zwęglone zwłoki, policja bada przyczyny morderstwa

Sakiewicz: w Pensylwanii Trump wygrał polskimi głosami!

Prawicowi politycy komentują wielkie zwycięstwo Trumpa. To dobry znak w kwestii walki z lewicą w Polsce

On przewiduje przyszłość pod rządami Trumpa

Sukces Republiki! Wieczór wyborczy w USA najlepiej oglądany właśnie u NAS!

Giertych w oparach absurdu. Gratuluje Sikorskiemu dobrych relacji z... Trumpem

Partia Razem utworzyła koło poselskie

Prezydent Duda już pogratulował Donaldowi Trumpowi. ZOBACZ!

Dwulatek porażony prądem. Dziecko nie przeżyło

Zapraszamy do śledzenia na ŻYWO 21 posiedzenia Sejmu RP w Republice!

Trzaskowski już zaczyna "podlizywać" się Trumpowi

Polska 6 listopada – co wydarzyło się tego dnia

Kobiety nie uratowały Harris

Najnowsze

Ależ odleciał Wałęsa! Wybór Trumpa na prezydenta ocenił, jako hańbę dla świata

Prawicowi politycy komentują wielkie zwycięstwo Trumpa. To dobry znak w kwestii walki z lewicą w Polsce

On przewiduje przyszłość pod rządami Trumpa

Sukces Republiki! Wieczór wyborczy w USA najlepiej oglądany właśnie u NAS!

Giertych w oparach absurdu. Gratuluje Sikorskiemu dobrych relacji z... Trumpem

Tusk obudził się i pogratulował Trumpowi

Znaleziono zwęglone zwłoki, policja bada przyczyny morderstwa

Sakiewicz: w Pensylwanii Trump wygrał polskimi głosami!