Przejdź do treści
22:07 Pogotowie przeciwpowodziowe ogłosił we wtorek wieczorem w powiecie bielskim starosta Andrzej Płonka. To efekt opadów deszczu i niekorzystnych prognoz synoptyków na najbliższe godziny
21:28 W związku z trudną sytuacją pogodową, do woj. opolskiego skierowano siły Centralnego Odwodu Operacyjnego. Na miejsce wyruszyła kompania szkolna z Akademii Pożarniczej – 40 podchorążych z kadrą dowódczą
20:18 Prezydent USA Donald Trump oświadczył we wtorek, że Władimir Putin opowiada bzdury i nie szanuje ludzkiego życia. Powtórzył też, że nie jest z niego zadowolony, i potwierdził, że wyśle broń defensywną Ukrainie
19:50 65 strażaków z Wielkopolski pojedzie do woj. śląskiego, by pomóc zabezpieczyć region przed możliwymi skutkami burz. Wraz ze strażakami na teren woj. śląskiego zostanie także zadysponowany sprzęt. Będzie to łącznie 18 pojazdów
19:00 Intensywne ulewy nad woj. śląskim przynoszą pierwsze skutki w postaci lokalnych podtopień i licznych interwencji straży pożarnej
17:43 Mecenas Krzysztof A. Wąsowski: Dostałem zarzuty za to, że byłem obrońcą swojego klienta. To złamanie Konstytucji i praw człowieka
17:25 Izabela Bodnar, posłanka Polski 2050 i kandydatka tej partii w ostatnich wyborach na prezydenta Wrocławia, ogłosiła swoje odejście z ugrupowania
16:36 Włochy: Tragedia na lotnisku w Bergamo. Mężczyzna został wciągnięty przez silnik samolotu przygotowującego się do startu
16:15 Mateusz Morawiecki: Nie przyjmiemy ani jednego nielegalnego migranta. To nasza odpowiedź do Berlina i Brukseli
15:35 Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w zakresie siedmiu wątków przejęcia kawalerki Jerzego Ż. przez prezydenta elekta Karola Nawrockiego i jego małżonkę. Nie zostanie zbadany m.in. wątek wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w akcie notarialnym
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Klub Gazety Polskiej Kościerzyna zapraszają na spotkanie z Posłami D. Mateckim i M. Goskiem. Poniedziałek (21.07) godz. 16:30, Sala konferencyjna I piętro przy Sali Szopińskiego, ul. 3 Maja 9, Kościerzyna
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Polska 4 listopada – co wydarzyło się tego dnia

Źródło: TV Republika

Tego dnia założono cmentarz Powązkowski; wojska rosyjskie dokonały rzezi Pragi, prezydent RP wydał rozporządzenie „o karach za rozpowszechnianie nieprawdziwych wiadomości”; ukazało się pierwsze wydanie „Gazety Ludowej”; podpisano Europejską Konwencję Praw Człowieka; podczas wizyty w Polsce premier Margaret Thatcher spotkała się z Lechem Wałęsą; do procedury karnej wprowadzono świadka incognito. Urodzili się m. in. Seweryn Goszczyński, Tomasz Arciszewski, Irena Horecka, Stanisław Fijałkowski, Aleksandra Śląska, Michał Głowiński, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Mariusz Kwiecień, Sławomir Sierakowski, Kamila Skolimowska. Zmarli natomiast: Jakub Jasiński, Tytus Chałubiński, Jadwiga z Działyńskich Zamoyska, Artur Oppman, Maria Rodziewiczówna, Ludwik Benoit, Kazimierz Smogorzewski, Tadeusz Walasek oraz Stanisław Fijałkowski.

Dzisiaj imieniny obchodzą: Karol, Olgierd oraz Agrykola, Amancjusz, Dżesika, Emeryk, Emeryka, Franciszka, Helena, Boromeusz, Modesta, Mojżesz, Mszczujwoj, Mścisława, Mściwoj, Perpetua, Sędomir, Sędzimir i Witalis

Nietypowe święta: Dzień Taniego Wina

1660 - Pod Cudnowem na Ukrainie wojska koronne hetmanów Stanisława Rewery Potockiego i Jerzego Sebastiana Lubomirskiego zmusiły do kapitulacji armię rosyjską. 

1790 - W Warszawie został założony na działce podarowanej przez rodzinę Szymanowskich cmentarz Powązkowski, obecnie jedna z najstarszych polskich nekropolii. 

1794 - W walce z wojskami rosyjskimi na warszawskiej Pradze zginął gen. Jakub Jasiński; przywódca insurekcji w Wilnie w 1794 r., poeta, satyryk, bajkopisarz, autor utworów politycznych o charakterze rewolucyjnym. 

1794 - Powstanie kościuszkowskie: Po zdobyciu prawobrzeżnej części Warszawy wojska rosyjskie, dowodzone przez gen. Aleksandra Suworowa, dokonały rzezi jej mieszkańców; liczbę ofiar Pragi szacuje się od 13. do 20. tys. mieszkańców. 

1801 - W Ilińcach koło Humania urodził się Seweryn Goszczyński, poeta, publicysta, działacz polityczny. 

1807 – Otwarto Cmentarz Miejski w Kaliszu. 

1844 – We Lwowie uroczyście otwarto Akademię Techniczną. W 1920 r. została przemianowana na Politechnikę Lwowską. 

1861 - Uruchomiona została linia kolejowa na trasie Wiedeń – Lwów. 

1877 - W Sierzchowach koło Rawy Mazowieckiej urodził się Tomasz Arciszewski, działacz socjalistyczny, jeden z przywódców PPS, premier RP na uchodźstwie w latach 1944-1947. 

1889 - W Zakopanem zmarł Tytus Chałubiński, lekarz, przyrodnik, społecznik, jeden z pionierów taternictwa, współzałożyciel Towarzystwa Tatrzańskiego i Muzeum Tatrzańskiego. 

1900 - Urodził się Kazimierz Zakrzewski, historyk, publicysta, teoretyk syndykalizmu polskiego, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. 

1902 - W Warszawie urodziła się Irena Horecka, aktorka. 

1903 – Założono pruską Akademię Królewską w Poznaniu. 

1911 - Paryski dziennik „Le Journal” opublikował artykuł o romansie Marii Skłodowskiej-Curie i fizyka Paula Langevina, co wywołało nagonkę na Skłodowską-Curie, oskarżaną o „rozbijanie zdrowej francuskiej rodziny”. 

1911 - W Zbarażu na Ukrainie urodził się Dmytro KlaczkiwskijKłym Sawur” - członek Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, jeden z głównych dowódców Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialny za zbrodnię wołyńską. 

1915 - W Hrachoviste na Słowacji urodził się Imrich Gablech, czechosłowacki lotnik; w 1939 r. walczył w obronie Polski; następnie w sowieckiej niewoli, oskarżony o szpiegostwo i zesłany do łagru; po odzyskaniu wolności w październiku 1941 r. przedostał się do Wielkiej Brytanii i wstąpił do Czechosłowackich Sił Zbrojnych; później przyjęty do RAF; po wojnie wrócił do Czechosłowacji i kontynuował służbę w lotnictwie; szykanowany po komunistycznym puczu w 1948 r. i usunięty z sił zbrojnych. 

1918 – Rada Regencyjna powołała prowizorium rządowe Władysława Wróblewskiego, ostatni gabinet rządowy Królestwa Polskiego przed przejęciem władzy przez Józefa Piłsudskiego

1918 - Przejęta od zaborcy wojskowa stacja radiotelegraficzna w Krakowie nadała pierwsze radiogramy w języku polskim. 

1922 - W Zdołbunowie na Wołyniu urodził się Stanisław Fijałkowski, malarz, grafik, rysownik. 

1923 – W Kórniku w Wielkopolsce zmarła Jadwiga z Działyńskich Zamoyska, współtwórczyni fundacji Zakłady Kórnickie, działaczka społeczna, założycielka pierwszej w Polsce zawodowej szkoły gospodarstwa domowego. Od 2012 r. przysługuje jej tytuł służebnicy Bożej. 

1925 - Urodził się Ryszard Kiersnowski, numizmatyk mediewista, uczestnik Powstania Warszawskiego, profesor Polskiej Akademii Nauk. 

1925 - W Katowicach urodziła się Aleksandra Śląska, aktorka, wieloletni pedagog warszawskiej PWST; znana m.in. z ról w filmach „Ostatni etap” i „Pasażerka” oraz z serialu „Królowa Bona”. 

1926 - Rozporządzenie prezydenta RP „o karach za rozpowszechnianie nieprawdziwych wiadomości” oraz „o karach za zniewagę władz i ich przedstawicieli”. 

1931 - W Warszawie zmarł Artur Oppman, pseudonim Or-Ot, publicysta i poeta Młodej Polski, varsavianista, pułkownik Wojska Polskiego. 

1934 - W Warszawie urodził się Michał Głowiński, teoretyk i historyk literatury. 

1940 - Zamknięto polską ambasadę w Bukareszcie. 

1943 - W niemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku w ramach akcji „Erntefest” („Dożynki”) rozstrzelano 18 400 Żydów (do 3. do 4. listopada). 

1944 - W Lublinie powstał Centralny Komitet Żydów Polskich. 

1944 - W Żelaznej koło Skierniewic zmarła Maria Rodziewiczówna, pisarka, autorka powieści „Lato leśnych ludzi”, „Dewajtis”, „Między ustami a brzegiem pucharu”. 

1945 – Ukazało się pierwsze wydanie „Gazety Ludowej”, wydawanej przez mikołajczykowskie PSL; komuniści zamknęli ją w listopadzie 1947 roku. 

1948 - Przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie rozpoczął się proces działaczy PPS-WRN; wśród oskarżonych był Kazimierz Pużak, więzień carski, wieloletni członek władz PPS, poseł na Sejm (1919-1935); podczas II. wojny światowej jeden z przywódców PPS-WRN; od 1944 r. do 1945 r. przewodniczący Rady Jedności Narodowej; aresztowany w marcu 1945 r. przez NKWD i sądzony w Moskwie w procesie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. 

1950 - Podpisano Europejską Konwencję Praw Człowieka. 

1950 – Powstał Komitet Intelektualistów i Działaczy Katolickich - zrzeszenie duchownych i katolików świeckich, działające w Polsce w latach 1950–1953 przy Polskim Komitecie Obrońców Pokoju. Ruch nastawiony był na współpracę z władzami komunistycznymi. Duchownych należących do komitetu uznawano za przedstawicieli ruchu „księży patriotów”. 

1952 - Prezesem Naczelnego Sądu Wojskowego został sowiecki oficer płk Wilhelm Świątkowski

1952 - W Warszawie urodziła się Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezes Narodowego Banku Polskiego w latach 1992-2000; wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (2001-2005); wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej; prezydent Warszawy w latach 2006-2018. 

1956 - Inauguracja działalności, założonego przez Henryka Tomaszewskiego, Wrocławskiego Teatru Pantomimy. 

1965 - Zainaugurowała działalność Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

1972 - W Krakowie urodził się Mariusz Kwiecień, śpiewak operowy. 

1977 – Założono Instytut Sportu w Warszawie. 

1979 - Urodził się Sławomir Sierakowski, socjolog, publicysta, założyciel i redaktor naczelny „Krytyki Politycznej”. 

1981 - W Warszawie w rządowej willi przy ulicy Parkowej doszło do spotkania prymasa Polski Józefa Glempa, gen. Wojciecha Jaruzelskiego i Lecha Wałęsy

1982 - W Warszawie urodziła się Kamila Skolimowska, lekkoatletka, mistrzyni olimpijska z Sydney w rzucie młotem. 

1983 – W Katowicach odsłonięto Pomnik Harcerzy Września. 

1988 - W czasie oficjalnej wizyty w Polsce premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher spotkała się z Lechem Wałęsą i innymi działaczami opozycji. 

1992 - W Łodzi zmarł Ludwik Benoit, aktor, znany m.in. z ról w filmach „Ewa chce spać”, „Przygody Pana Michała” i „Fucha”; jego głosem mówił słoń Dominik w serialu animowanym „Proszę słonia”. 

1992 - Zmarł Kazimierz Smogorzewski, historyk, współredaktor Encyklopedii „Britannica”. W latach 1929-1939 współpracownik „Gazety Polskiej”, dziennika sanacyjnego. Autor pracy „Myśli o integracji Europy Środkowo-Wschodniej 1939-1944”. Był jedynym polskim dziennikarzem, któremu wywiadu udzielił Adolf Hitler

1995 – Do polskiej procedury karnej wprowadzono instytucję świadka incognito. 

2000 - Premiera serialu telewizyjnego „M jak miłość”. 

2011 - Zmarł Tadeusz Walasek, bokser, zdobywca dwóch medali olimpijskich - srebrnego w Rzymie (1960) i brązowego w Tokio (1964), mistrz Europy z Belgradu (1961). 

2014 – Na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen pod Berlinem odsłonięto pomnik gen. Stefana Roweckiego, zamordowanego tam w 1944 r. 

2020 – W Łodzi zmarł jeden z najbardziej cenionych współczesnych malarzy i grafików Stanisław Fijałkowski. Był uczniem Władysława Strzemińskiego. Jego prace były wystawiane w największych galeriach i muzeach na świecie. 

Źródło: PAP 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Wiadomości

EURO 2025: Druga porażka Polek. Awans już niemożliwy

Woś: zwycięstwo Prezydenta Nawrockiego uruchomiło cały proces gnicia i klęski Tuska!

Hołownia spotkał się z Kaczyńskim. Koalicja "nad przepaścią"?

Maja Hyży po kolejnej operacji. Pokazała, jak stawia pierwsze kroki po zabiegu: „To chód wojowniczki”

Zbigniew Bogucki: Rządząca koalicja jest koalicją pieniądza i strachu

Co się dzieje z Grok-iem? Sztuczna inteligencja Muska używa wulgaryzmów

Kompromitacja MEN! Maturzyści dostali nieważne świadectwa

Tusk zadowolony po spotkaniu z koalicjantami. Ogłosił to na X

Maciej Wąsik: Pożyczą nam pieniądze, żebyśmy mogli je wydać w niemieckich zakładach zbrojeniowych

Szynkowski vel Sęk: Szłapka zajmuje się tym, aby Tusk czuł się komfortowo!

Real Madryt mówi "nie" LaLidze! Poszło o Klubowe MŚ

Sasin: Ruch Obrony Granic jest odruchem sprzeciwu społeczeństwa!

Polski astronauta wraca z kosmosu. Kiedy powitanie w Europie?

Nawałnica atakuje. Utrudnienia po intensywnych opadach na południu Polski

Bodnar odchodzi z Polski 2050. W tle afera śmieciowa i zarzuty wobec męża

Najnowsze

EURO 2025: Druga porażka Polek. Awans już niemożliwy

Zbigniew Bogucki: Rządząca koalicja jest koalicją pieniądza i strachu

Co się dzieje z Grok-iem? Sztuczna inteligencja Muska używa wulgaryzmów

Kompromitacja MEN! Maturzyści dostali nieważne świadectwa

Tusk zadowolony po spotkaniu z koalicjantami. Ogłosił to na X

Woś: zwycięstwo Prezydenta Nawrockiego uruchomiło cały proces gnicia i klęski Tuska!

Hołownia spotkał się z Kaczyńskim. Koalicja "nad przepaścią"?

Maja Hyży po kolejnej operacji. Pokazała, jak stawia pierwsze kroki po zabiegu: „To chód wojowniczki”