Przejdź do treści
Kszczot krytycznie o propozycjach ministra Nitrasa
pzla.pl

„Trudno jednogłośnie określić, czy organizacja igrzysk przyniesie zmianę plus. Musimy przede wszystkim zmienić sposób pozyskiwania i kształtowania talentów” - powiedział były lekkoatleta Adam Kszczot, zapytany o sens organizacji igrzysk olimpijskich w Polsce.

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras zaprezentował założenia zmian w polskim sporcie, których zwieńczeniem ma być organizacja igrzysk w 2040 lub 2044 roku. „Popieram wszelkiego rodzaju starania, jeśli mówimy o poprawie kondycji polskiego sportu. Trudno jednogłośnie określić, czy organizacja igrzysk przyniesie zmianę na plus. Musimy przede wszystkim zmienić sposób pozyskiwania i kształtowania talentów. To nasza największa praca domowa do odrobienia. Musi znaleźć się pomysł, siła i energia, zarówno w trenerach, jak i zawodnikach młodego pokolenia. Jeśli igrzyska miałyby być motorem napędowym, to jak najbardziej popieram. Pozostaje jedno ale - jak poczynić ten krok, żeby zwiększyć zainteresowanie i rozwijanie kompetencji młodego pokolenia. Potrzebujemy zmiany podejścia i świadomości. To ogromne pole do popisu” - stwierdził Adam Kszczot

Biegacz ma w dorobku wiele medali mistrzostw świata i Europy w hali i na stadionie w biegu na 800 m. Uczestniczył też w igrzyskach w Londynie (2012), Rio de Janeiro (2016) i Tokio (2021), ale nie stanął na podium. „Chciałbym wystartować jako zawodnik w igrzyskach olimpijskich w Polsce, ale niestety nie będzie mi to dane ze względu na wiek” - zauważył lekkoatleta. 

Były mistrz Europy podkreślił, że Polska dysponuje dobrą infrastrukturą sportową. „To ogromna okazja. Letnie igrzyska to jedna z najbardziej kosztownych imprez, ale od gospodarza zależy, czy położy minimum, czy maksimum środków. Część naszej infrastruktury jest już gotowa, ale to wszystko musi być spójne” - ocenił Kszczot założenia zaprezentowane przez Nitrasa. 

Zwrócił też uwagę na możliwość promocji kraju i potencjalny napływ turystów. „Turystyka w Polsce rośnie z roku na rok. Przy organizacji igrzysk mówimy o turystyce sportowej i jej pokłosiu. Część osób zobaczy Polskę w mediach i będzie chciała odwiedzić nasz kraj. To jest jakaś szansa. Nie wiem, czy uda nam się zbilansować igrzyska pod względem finansowym. Jeśli ogłoszenie tej imprezy miałoby być pierwszym wyzwalaczem do tego, żeby sport w Polsce ruszył we właściwym kierunku, to uważam, że warto. Jeszcze nie rozumiemy, czym jest kultura sportu w Polsce. To nie tylko zawodnicy, ale również społeczność, która uczestniczy aktywnie i pasywnie w tym świecie. Na przykład mamy mnóstwo biegaczy amatorów i dzięki temu bieganie może stać się bardziej zrozumiałe” - wyjaśnił.

Polscy sportowcy w Paryżu zdobyli 10 medali, w tym jeden złoty Aleksandry Mirosław we wspinaczce na czas. Był to najgorszy dorobek biało-czerwonych w letnich igrzyskach w XXI. Wieku. „Jest mnóstwo problemów. W tak licznym kraju mamy problem, żeby zdobyć kilkanaście medali igrzysk olimpijskich. Nie ma co się dziwić, bo wiele osób nie ma pojęcia jakie są realia zawodników. Stypendia sportowe są przyznawane na rok, a olimpijskie na dwa lata, więc co roku musisz być gotowy niemal na mistrzostwo świata, żeby wrócić z imprezy i mieć stypendium, które zapewnia ci życie” - podkreślił lekkoatleta. 

Kszczot zwrócił uwagę na to, że sama organizacja imprezy nie odmieni polskiego sportu za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. „Najłatwiej osiągnąć jest sukces w sportach olimpijskich. Jeśli mielibyśmy wspólny system szkolenia, który pozwoli rozwijać się przez wiele lat do imprezy docelowej, to zwiększamy wielokrotnie szanse medalowe. Warto walczyć o to, żeby system w Polsce się zmienił. Może trzeba to zrobić kosztem organizacji igrzysk olimpijskich?” - rozważał utytułowany biegacz. 

Jako przykład do naśladowania, Kszczot podał Wielką Brytanię i działania podjęte przed igrzyskami w Londynie. „W 2012 roku była ogromna kampania informacyjna. W autobusach miejskich było napisane o każdej dyscyplinie olimpijskiej. Taka akcja w dotarciu do kibiców spowodowała, że stadiony były pełne. Do dziś lekkoatletyka i inne sporty rosną. Życzyłbym sobie tego, żeby ten scenariusz powtórzył się w Polsce” - oznajmił. 

Gospodarze niemal zawsze zdobywają więcej medali nie tylko w organizowanych przez siebie igrzyskach, ale również cztery lata później. „Daje to większą szansę na zaplanowanie systemu. W psychologii jest taka zasada, że jeśli chcesz coś zrobić, to ogłoś to publicznie i zacznij to robić. Wtedy nie tylko presja twoja, ale również zewnętrzna powoduje, że wszelkimi możliwymi kanałami starasz się o to. Finansowanie jest inne. Brytyjczycy przygotowywali się do igrzysk w 2012 roku aż w nadmiernym komforcie. Zrobili wszystko, żeby być w topie. To ogromna szansa dla sportu w Polsce, bo zawodnik, który zostanie wytrenowany na określony poziom może go utrzymać” - tłumaczył Kszczot. 

Igrzyska byłyby szansą na popularyzację olimpijskich dyscyplin sportu, które są mniej popularne. Poszczególne związki sportowe mogłyby na tym skorzystać. „Większość krajów wybiera pewną specjalizację i selektywnie podchodzi do finansowania. Trzeba się z tym liczyć, że tak stanie się w Polsce” - podkreślił utytułowany biegacz. 

Kszczot zwrócił uwagę na to, że trenowanie dyscyplin olimpijskich często ma pozytywny wpływ na dzieci i młodzież, nawet jeśli nie zostaną wyczynowymi sportowcami. „Jeśli dzieci nawet przez krótki czas będą uprawiały sporty olimpijskie, to będzie to rozwój na całe życie. Kultura sportu powinna doprowadzić do dobrostanu społecznego, czyli zdrowia, wiedzy i podniesienia świadomości” – zakończył. 

źródło: PAP 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Wiadomości

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!

Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych

Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!

Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych

Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!

Obajtek: paru nieodpowiedzialnych polityków drwi sobie z polskiej gospodarki

Marszałkini potrafi zadbać o swoich ludzi

Sejm prawie jednogłośnie za ułatwieniem udzielenia pomocy powodzianom

Kurski: zamiast pomocy dla ludzi od rządu, ludzie muszą brać kredyty

Coraz więcej firm w Niemczech ogłasza upadłość

Czy Sutryk upora się ze sprawą Marylin Monroe?

Trybunał Konstytucyjny może stracić pieniądze. Nie będzie na pensje dla sędziów

Najnowsze

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych

Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!

Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych

Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!