Spór o Turów. Saryusz-Wolski interpeluje do KE

Artykuł
Wiceprezes TSUE nałożyła na Polskę 500 tys. euro kary dziennie za niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.
Fot. Twitter/@Grupa_PGE

Europoseł PiS Jacek Sarysz-Wolski skierował interpelację do Komisji Europejskiej, pytając, czy wiceprezes TSUE działała zgodnie z zasadą praworządności, kiedy podejmowała decyzję ws. kopalni Turów.

- Czy według Komisji zgodne jest z zasadą praworządności postępowanie wiceprezes TSUE, która działając jednoosobowo, oddaliła odwołanie od jej własnej decyzji i przekazanie sprawy wielkiej izbie Trybunału, tym samym stając się sędzią we własnej sprawie? - pyta polityk.

Saryusz-Wolski przypomina też KE, że kopalnia Turów jest niezwykle istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa kraju ponieważ surowiec tam wydobywany zaopatruje elektrownię, która odpowiada za 7 proc. energii elektrycznej wytwarzanej w kraju, co przekłada się na zaopatrzenie około 3,2 mln gospodarstw domowych.

W związku z tym, europoseł PiS chce wiedzieć, czy „według Komisji nakaz wyłączenia tak strategicznego kompleksu energetycznego, wpływa znacząco na (...) ogólną strukturę zaopatrzenia (...) w energię Polski w rozumieniu art. 192 ust. 2 akapit pierwszy lit. c) Traktatu o Funkcjonowaniu UE (w związku z art. 194 ust. 2 TFUE), a tym samy łamie powyższy artykuł, który stanowi, że taką decyzję może podejmować tylko Rada i to tylko w sposób jednomyślny?”.

Wiceprezes Trybunał Sprawiedliwości UE Rosario Silva de Lapuerta wydała w poniedziałek postanowienie, nakładając na Polskę 500 tys. euro kary dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy