Przejdź do treści
08:23 Mazowieckie: Policja zatrzymała dwie osoby, które zaatakowały lekarza i pielęgniarkę
08:13 Mazowieckie: Utrudnienia w kursowaniu pociągów na odcinku Warszawa-Praga – Legionowo
07:34 Polska: IMGW ostrzega przed burzami m.in. w centralnej części kraju
05:41 Polska: W czwartek egzamin ósmoklasisty z języka obcego. Ponad 98 proc. wybrało angielski
05:03 Meksyk: Co najmniej 21 osób zginęło w wypadku drogowym z udziałem trzech pojazdów
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 15.05. (czwartek) o godz.18.30 w Piotrkowie Trybunalskim na Rynku Trybunalskim na Marsz przeciw CIC i nielegalnym imigrantom
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na manifestację w obronie Polski przed nielegalną imigracją z Niemiec, 15 maja (czwartek), g. 13 (czwartek), Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellończyka 8, Gorzów Wielkopolski.
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 16 maja (piątek), g. 18, Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań.
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie W sobotę 17 maja o godzinie 7.30 w Parafii św. Stanisława w Warszawie (ul. Bema 73/75) odbędzie się Msza św. w intencji Telewizji Republika przed Obrazem Matki Bożej Elekcyjnej. Po niej zakończenie nowenny przed wyborami prezydenckimi
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Prezes PGE: Decyzja TSUE w sprawie Turowa jest kuriozalna

Źródło: Fot. flickr.com/Aleksandra Em

Decyzja TSUE nakładająca karę na Polskę wysokości 500 tys. euro za każdy dzień pracy kopalni węgla brunatnego w Turowie „jest kuriozalna” - uważa prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski. „Całkowicie się z nią nie zgadzamy” - dodał.

- Zakładam, że kopalnia będzie pracowała nadal, elektrownia też — bo daje bezpieczeństwo energetyczne w tym regionie Polski — podkreślił prezes PGE. W poniedziałek TSUE postanowił, że Polska, ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla w kopalni Turów, do czego została zobowiązana w maju, powinna płacić Komisji Europejskiej okresową karę pieniężną w wysokości 500 tys. euro dziennie.

- Za granicą czeską, w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, działa pięć kopalni, a w Niemczech cztery; na naszą nałożono karę. Jak to się ma do solidaryzmu pomiędzy narodami, jak to ma się do wsparcia narodów, jak to się ma do wparcia Polski w transformacji, w ogóle do współpracy między krajami Unii Europejskiej? - komentował na gorąco prezes PGE, będącej właścicielem Turowa.

- Ta decyzja jest dość kuriozalna; my się z nią całkowicie nie zgadzamy, ale jest, jak jest — dodał prezes PGE i przypomniał, że stroną postępowania przed unijnym trybunałem nie jest Grupa, ale polski rząd. „To jest kara nałożona na rząd, to nie jest kara dla spółki” - podkreślił prezes.

Kopalnia w Turowie gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne

Dąbrowski przypomniał, że kopalnia i elektrownia Turów gwarantują bezpieczeństwo energetyczne nie tylko w tym regionie Polski. W ostatnim czasie energia z Turowa była eksportowana na Słowację. Jak podkreślił prezes PGE, w Europie występują niedobory energii związane z bezwietrzną pogodą, co negatywnie wpływa na wydajność farm wiatrowych. Tym samym powoduje to zwiększone zapotrzebowanie na energię z innych źródeł, w tym węgla.

- Kopalnie węglowe w Niemczech pracują na maksa. Według naszych informacji Niemcy zamówiły w Rosji historycznie rekordowe wolumeny węgla kamiennego na przyszły rok. Zobaczymy, w jakim kierunku jeszcze to pójdzie — mówił prezes PGE.

Dąbrowski podkreślił przy tym, że era energetyki węglowej nieuchronnie się kończy. „Nie ma już odwrotu odejścia od węgla, tylko oczywiście chodzi o perspektywę i warunki, na jakich to ma się odbyć — bo nie na warunkach takiego dyktatu. Takie dictum, które jest stawiane Polsce i polskiej gospodarce, grozi wręcz zachwianiem bezpieczeństwa energetycznego w południowo-zachodniej Polsce” - ocenił prezes PGE.

W maju TSUE nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia

W lutym br. czeskie władze skierowały do TSUE skargę na działalność kopalni węgla brunatnego Turów. Zdaniem czeskiej strony funkcjonowanie kopalni negatywnie wpływało na środowisko, w tym poziom wód gruntowych, obniżając jakość życia w okolicznych miejscowościach.

W maju europejski trybunał, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w Turowie do czasu wydania stosownego wyroku w tej sprawie.

Decyzja ta spotkała się krytyką ze strony polskich władz. Premier Mateusz Morawiecki określił ją jako bezprecedensową i sprzeczną z podstawowymi zasadami funkcjonowania UE. Jednocześnie polski rząd rozpoczął negocjacje ze stroną czeską, by ta wycofała skargę przeciwko Polsce.

polsatnews.pl

Wiadomości

„Po zdradzie życie bardzo się zmieniło” – Marcin Miller o kryzysie w małżeństwie

Piorun uderzył w zoo we Francji: Kilkanaście osób rannych

Child alert odwołany. Patrycja została odnaleziona

Jaki los czeka Tuska po klęsce Trzaskowskiego?

Kolejna próba porwania w Paryżu. Córka magnata kryptowalut

Ocieplenie klimatu to mit. Lodowce nabierają masy. Miliardy ton!

Dariusz Matecki ma dziś operację. Sąsiad w sali włączył TVN

Finlandia chce mieć najpotężniejszą armię w Europie. Milion żołnierzy

AKTUALIZACJA

Pięć osób nie żyje w wyniku wypadku drogowego w pobliżu Konotopy

Rosyjski tankowiec floty cieni zbliżał się do kabla EastLink

George Simion rozmawiał z Giorgią Meloni i Mateuszem Morawieckim

Trump na Bliskim Wschodzie. Jutro rozmowy w Turcji

Soros w Polsce przed wyborami. Pewnie przechodził z tragarzami

Atak Wyborczej na Zandberga. Polityk odpowiada

TSUE: KE bezprawnie ukryła SMS-y von der Leyen i szefa Pfizera

Najnowsze

„Po zdradzie życie bardzo się zmieniło” – Marcin Miller o kryzysie w małżeństwie

Kolejna próba porwania w Paryżu. Córka magnata kryptowalut

Ocieplenie klimatu to mit. Lodowce nabierają masy. Miliardy ton!

Dariusz Matecki ma dziś operację. Sąsiad w sali włączył TVN

Finlandia chce mieć najpotężniejszą armię w Europie. Milion żołnierzy

Piorun uderzył w zoo we Francji: Kilkanaście osób rannych

Child alert odwołany. Patrycja została odnaleziona

Jaki los czeka Tuska po klęsce Trzaskowskiego?