Kopalnia Turów. Czescy i polscy samorządowcy chcą zakończenia sporu

Artykuł
Do porozumienia należy dojść drogą konsensusu - uważają samorządowcy
Fot. Flickr/Matthias Ludwig

Polscy i czescy samorządowcy apelują do władz obu krajów. Władze lokalne po obu stronach granicy chcą umowy międzyrządowej gwarantującej zakończenie sporu o kopalnię Turów – poinformował portal rp.pl

„Do porozumienia należy dojść drogą konsensusu, w duchu dobrosąsiedzkich relacji, mając na uwadze dobro mieszkańców” – napisali samorządowcy.

W liście adresowanym do premiera Rzeczypospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego oraz premiera Republiki Czeskiej Andrieja Babisa poinformowano, że w poniedziałek odbyło się spotkanie marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, hetmana Kraju Libereckiego Martina Puty oraz przedstawicieli miast i gmin polsko-czeskiego pogranicza z polskim ministrem klimatu i środowiska Michałem Kurtyką.

„Celem rozmów było obustronne zapoznanie się z aktualnym obrazem sytuacji w regionie, powstałym w związku z negocjacjami w sprawie rozwiązania problemu polskiej Kopalni Węgla Brunatnego w Turowie” – piszą samorządowcy.

Uczestnicy spotkania wyrazili wolę kontynuowania długotrwałych, przyjaznych stosunków i współpracy pomiędzy oboma państwami.

„Naszym zdaniem do porozumienia w sprawie Kopalni Turów należy dojść drogą konsensusu, w duchu dobrosąsiedzkich relacji, mając na uwadze dobro mieszkańców. Jak najszybsze zawarcie czesko-polskiej umowy międzyrządowej zagwarantuje zakończenie sporu i zapewni przestrzeganie wszystkich norm prawnych po czeskiej i polskiej stronie granicy” – napisali.

Źródło: rp.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy