Spacer po Marsie. Sprawdź jak wygląda „życie" łazika Perseverance

Panorama ma rozdzielczość 2,4 miliarda pikseli
Fot. pixabay/WikiImages

NASA opublikowała interaktywne wideo, na którym widać panoramę 360° powierzchni Marsa. Nagranie zostało uzupełnione o dźwięki wiatru, przez co każdy może poczuć się jakby chodził po Czerwonej Planecie.

Łazik Perseverance uchwycił panoramę 360° powierzchni Czerwonej Planety. Interaktywne wideo umozliwia rozglądanie się i zobaczenie Van Zyl Overlook, gdzie Perseverance parkował przez 13 dni.

Wirtualny spacer pozwoli na odnalezienie marsjańskiego helikoptera na Polu Braci Wright i śladów łazika w miejscu, w którym zrobił kółko. W oddali widać również krawędź krateru Jezero, który jest eksplorowany przez Perseverance.

Panorama składa się z 992 zdjęć zrobionych przez prawą kamerę MastCam-Z między 15 a 26 kwietnia 2021 r. NASA dodała kolejną panoramę, która została uchwycona przez kamery nawigacyjne. Pokazuje ona ślady łazika.

Nagrania dźwiękowe, które można usłyszeć na filmie, zostały zarejestrowane w lutym. Natomiast niebo wygładzono i powiększono cyfrowo na podstawie rzeczywistego koloru w dniach wykonywania zdjęć. To najbliższe doświadczenie kosmosu dla typowego mieszkańca Ziemi.

Źródło: nauka.rocks/

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy