NASA i SpaceX odnieśli sukces! Kapsuła miliardera z astronautami zadokowała na ISS

Artykuł
Kapsuła miliardera z astronautami zadokowała na ISS
NASA

Kapsuła Dragon 2 firmy SpaceX z czwórką astronautów na pokładzie zadokowała na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Lot trwał 27h.

Dragon 2, nazwany przez swoich pasażerów Resilience, został wyniesiony w kosmos przez rakietę wielokrotnego użytku Falcon 9, wyprodukowaną przez firmę SpaceX miliardera Elona Muska. Celem misji było dostarczenie na ISS czwórki astronautów: Mike'a Hopkinsa, Victora Glovera i Shannon Walker (Amerykanie) oraz Soichi Noguchiego (Japończyk).

Lot z Przylądka Canaveral na Florydzie do ISS trwał 27 godzin. Czekają tam na nich Rosjan i jeden Amerykanin, którzy w zeszłym miesiącu polecieli na stację z Kazachstanu. Glover będzie pierwszym Afroamerykaninem, który spędzi w tym miejscu pół roku.

Rakieta firmy SpaceX już drugi raz wyniosła astronautów na ISS, ale po raz pierwszy na półroczny pobyt na stacji. Pierwszy raz kapsuła tej firmy z dwoma astronautami amerykańskimi została wyniesiona w kosmos pod koniec maja, a w sierpniu wróciła z tymi samymi pasażerami na Ziemię.

crew1_docking_in_cabin_670

Fot. NASA

Wówczas po raz pierwszy na ISS dowiózł astronautów statek wyprodukowany przez prywatną firmę i równocześnie była to pierwsza załogowa misja na stację z terytorium USA od prawie 10 lat.

Wraz z definitywnym wycofaniem w 2011 r. ze służby amerykańskich wahadłowców kosmicznych NASA została pozbawiona własnych środków transportowania astronautów i zaopatrzenia na ISS. Wymiana członków załogi stacji realizowana była dzięki rosyjskich statków Sojuz.

Źródło: NASA, TVP Info

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy