Przejdź do treści
Solidarność Walcząca upamiętniona na wystawie. Morawiecki: Droga do wolności jest utkana z nici wielu tysięcy polskich bohaterów
Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

W Warszawie została otwarta nowa wystawa historyczna. Będzie można zobaczyć na niej m.in. pamiątki po Kornelu Morawieckim, przywódcy Solidarności Walczącej oraz archiwalne fotografie, książki, karty pocztowe, a nawet urządzenia kontrwywiadowcze tej podziemnej w PRL organizacji niepodległościowej.

Wernisaż, w którym wziął udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, odbył się w sobotę w siedzibie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, czyli w dawnym więzieniu na Mokotowie, gdzie bezpieka represjonowała przeciwników władzy komunistycznej. Solidarność Walcząca według historyków, którzy zajmują się jej dziejami - była jedną z najbardziej radykalnych i najskuteczniej zakonspirowanych organizacji opozycyjnych w latach PRL.

- Droga do wolności jest utkana z nici wielu tysięcy, dziesiątek tysięcy polskich bohaterów, polskich działaczy, działaczy powojennej opozycji, Solidarności i tych czasów pomiędzy - mówił szef rządu zwracając się do dawnych działaczy Solidarności Walczącej.

- Każda z tych nici charakteryzuje się jedną zasadniczą kwestią, jedną zasadniczą przesłanką - za każdą z tych nici, z której utkana jest polska wolność, dzisiejsza wolność, jest życiorys, jakiś życiorys i jakiś wybór, jakiś wybór konkretnego człowieka - dodał.

Podkreślił, że ludzie Solidarności w czasach próby zachowali się jak trzeba.

Morawiecki przypomniał, że w grudniu 1981 roku, kiedy władze PRL wprowadziły stan wojenny, a nadzieja panująca w całym polskim narodzie została nagle przygaszona.

- Kiedy związek NSZZ Solidarność został stanem wojennym zaskoczony, wtedy wielu z was, współpracowników wówczas mojego ojca Kornela Morawieckiego, byliście dużo bardziej przezorni i tak jak większość związku została zaskoczona przez stan wojenny, tak komuniści od wiosny i lata 1982 roku zostali zaskoczeni przez ten tężejący, coraz mocniejszy opór Solidarności i Solidarności Walczącej - mówił premier.

- To był kamień milowy na drodze do wolności. To dzięki wam ta droga wolności uległa przyspieszeniu i niepodległość mogła zostać odzyskana - dodał.

Podczas wernisażu, na którym gości, w tym także matkę premiera Jadwigę Morawiecką, przywitał szef Stowarzyszenia Solidarność Walcząca Zbigniew Jagiełło oraz dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz, wręczono medale 100-lecia Odzyskanej Niepodległości osobom zaangażowanym w upowszechnianie historii. Następnie oprowadzono gości po nowej wystawie stałej w placówce, którą zatytułowano „Muzeum Solidarności Walczącej".

- Na wystawie rozmieszczonej w 18 więziennych celach byłego więziennego Pawilonu Ogólnego, umieszczone zostały między innymi dokumenty należące do Kornela Morawieckiego, lidera Solidarności Walczącej w tym jego paszport anulowany przez władze w okresie PRL - poinformowali wcześniej twórcy ekspozycji, którą przygotowały wspólnie Stowarzyszenie Solidarność Walcząca oraz Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna.

Na ekspozycji będzie też można zobaczyć urządzenia służące do nasłuchu przez kontrwywiad Solidarności Walczącej rozmów funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i milicji, a także wykonany nielegalnie w Gdyni pistolet maszynowy M3A1.

Twórcy ekspozycji zaznaczyli, że na wystawie będzie można obejrzeć biżuterię patriotyczną wykonaną w podziemiu przez Ludwikę Ogorzelec.

- Nie zabraknie prasy, książek, zdjęć czy znaczków i kart pocztowych wydawanych przez Solidarność Walczącą poza komunistyczną cenzurą, a także oryginalnych powielaczy, matryc, sitodruków czy offsetu w specjalnie zaaranżowanej podziemnej drukarni - dodali.

Goście wystawy będą też mogli posłuchać audycji Radia Solidarności Walczącej, obejrzeć nagrania z ulicznych manifestacji i rozmów z działaczami Solidarności Walczącej.

Uroczystość otwarcia ekspozycji, utworzonej dzięki dofinansowaniu m.in. Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, które objęło ją patronatem, zakończy przejazd na Cmentarz Wojskowy na Powązkach i spotkanie przy grobie założyciela Solidarności Walczącej Kornela Morawieckiego, który zmarł w 2019 r.

Solidarność Walcząca powstała w czerwcu 1982 r. we Wrocławiu w wyniku rozłamu w Regionalnym Komitecie Strajkowym NSZZ „Solidarność" Dolny Śląsk.

pap

Wiadomości

Niezależny kandydat na prezydenta. Ale niezależny od kogo? To się dopiero okaże

Północna Kalifornia sparaliżowana opadami deszczu i śniegu/ Seattle bez prądu

Organizował "Konwój wolności". Wydali wyrok na podstawie postów

Propalestyńska demonstracja skończyła się demolką Montrealu

Bogota. Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne wskutek wichury

Agresja hybrydowa wymaga wspólnej zdecydowanej odpowiedzi

System NASAMS trafił na wyposażenie ukraińskiej armii

50 ton. Śledczy skonfiskowali towar wart ok. 13 mln euro

Wiadomo, gdzie najzdrowiej się zestarzeć

Huraganowe wiatry niszczą stare drzewostany Amazonii

Marszałek Szymon Hołownia kompletnie odleciał

Matysiak: rząd ma skandaliczne pomysły jeśli chodzi o Służbę Zdrowia

Niebezpieczna pogoda nadciąga – ostrzeżenia IMGW dla niemal całego kraju

Sasin: rząd chce wybrać prezydenta, który będzie częścią partii i będzie na każde skinienie Tuska

Krzysztof Antkowiak o swoim nawróceniu: Panie Boże, jeśli jesteś, błagam cię, pomóż mi, bo ja nie chcę już tak żyć!

Najnowsze

Niezależny kandydat na prezydenta. Ale niezależny od kogo? To się dopiero okaże

Bogota. Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne wskutek wichury

Agresja hybrydowa wymaga wspólnej zdecydowanej odpowiedzi

System NASAMS trafił na wyposażenie ukraińskiej armii

50 ton. Śledczy skonfiskowali towar wart ok. 13 mln euro

Północna Kalifornia sparaliżowana opadami deszczu i śniegu/ Seattle bez prądu

Organizował "Konwój wolności". Wydali wyrok na podstawie postów

Propalestyńska demonstracja skończyła się demolką Montrealu