Przejdź do treści

Słowacja. Tłumy na liturgii bizantyjskiej pod przewodnictwem papieża

Źródło: Fot. PAP/EPA/LUCA ZENNARO

W Preszowie na wschodzie Słowacji, gdzie mieszka wielu grekokatolików, papież Franciszek przewodniczył we wtorek Boskiej Liturgii Świętego Jana Chryzostoma w obrządku bizantyjskim. Uczestniczyło w niej około 40 tys. osób, wśród nich Polacy. Obecny był kardynał Stanisław Dziwisz.

Podczas liturgii odprawionej w sugestywnej oprawie śpiewów chóralnych papież przestrzegł w homilii przed dążeniem do „zwycięskiego” chrześcijaństwa i sprowadzaniem krzyża do „symbolu politycznego”.

Na terenie przed halą sportową przy ulicy Jana Pawła II zgromadziły się tłumy wiernych przybyłych z wielu słowackich miejscowości. Entuzjastycznie powitali oni Franciszka, który objechał sektory w papamobile. Wierni skandowali: „W sercu czekaliśmy, w Preszowie się doczekaliśmy”.

Wśród wiernych było ponad 800 wolontariuszy.

„Krzyż był narzędziem śmierci, a jednak z niego wyszło życie. Był tym, na co nikt nie chciał patrzeć, a jednak objawił nam piękno Bożej miłości” – powiedział papież w homilii.

Nawiązał do słów z Ewangelii według świętego Jana „Zaświadczył to ten, który widział”.

#Slovakia Preszow pic.twitter.com/ZiQd9qiMNa

— Sylwia Wysocka (@sylwiawys) September 14, 2021

„Co jednak Jan zobaczył pod krzyżem? Z pewnością to, co widzieli inni: Jezus, niewinny i dobry, umiera brutalną śmiercią pomiędzy dwoma złoczyńcami. Jedna z wielu niesprawiedliwości, jedna z wielu krwawych ofiar, które nie zmieniają historii, kolejny dowód na to, że bieg wydarzeń na świecie się nie zmienia: dobrzy są eliminowani, a źli zwyciężają i powodzi się im” – mówił papież.

Jak zauważył, „w oczach świata krzyż jest porażką”.

Franciszek przestrzegł jednak przed takim "powierzchownym spojrzeniem" oraz przed pokusą marzeń o "Bogu mocnym i triumfującym".

„Jakże często dążymy do chrześcijaństwa zwycięskiego, do chrześcijaństwa triumfalistycznego, które miałoby doniosłość i znaczenie, któremu przypadałyby w udziale chwała i zaszczyty” – powiedział.

Crowds sing and wave yellow & white flags to greet #PopeFrancis who will celebrate the Divine Liturgy here in Prešov. pic.twitter.com/Be0lsUgySg

— Junno Arocho Esteves (@arochoju) September 14, 2021

Papież wskazywał, że chrześcijaństwo bez krzyża staje się bezowocne.

Jezus "wybrał najtrudniejszą drogę – krzyż; aby nie musiało być na ziemi osoby tak zrozpaczonej, żeby nie mogła go spotkać, nawet w udręce, ciemności, opuszczeniu, skandalu własnej nędzy i własnych błędów. Właśnie tam, gdzie się myśli, że nie może być Boga, dotarł Bóg” – wyjaśnił Franciszek.

Pope Francis warned against too much focus on individual rights and culture wars at the expense of the common good during a visit to Slovakia amid increased nationalism and anti-immigrant sentiment across eastern Europe https://t.co/i4FzcMwuos pic.twitter.com/Mvtc5yvj8F

— Reuters (@Reuters) September 14, 2021

Jak zauważył, krzyże są wszędzie - noszone na szyi przez wiele osób, w domach, w samochodach. „Ale na nic się to zda, jeśli nie zatrzymamy się, by spojrzeć na Krucyfiks i nie otworzymy na niego naszych serc” – dodał.

„Jeśli tego nie uczynimy, krzyż pozostanie księgą nieczytaną, której tytuł i autora dobrze znamy, ale która nie wywiera wpływu na życie” – przestrzegł.

Apelował, by nie sprowadzać krzyża do „symbolu politycznego, do znaku prestiżu religijnego i społecznego”.

Franciszek przypomniał o męczennikach słowackich, którzy „dawali świadectwo miłości Chrystusa w bardzo trudnych czasach, kiedy wszystko im podpowiadało, żeby milczeć, żeby się ukryć, żeby nie wyznawać wiary”.

Wskazywał wierzącym, że ten, kto ma krzyż w sercu, a nie tylko na szyi, „nie postrzega nikogo jako nieprzyjaciela, ale wszystkich jako braci i siostry, za których Jezus oddał swoje życie”.

#PopeFrancis greets an estimated 40,000 Eastern Catholics in Prešov where he will preside over a divine liturgy. #PopeInSlovakia pic.twitter.com/uFnwNsiRbu

— Junno Arocho Esteves (@arochoju) September 14, 2021

„Świadek krzyża nie rozpamiętuje przeszłych krzywd ani nie narzeka na teraźniejszość” – oświadczył papież.

Niektórzy uczestnicy liturgii czekali na papieża od godziny 3-4 rano. Wśród wiernych byli Polacy i rodziny przybyłe z terenów przy polskiej granicy.

Popołudnie papież spędzi w Koszycach, drugim co do wielkości mieście Słowacji. Odwiedzi tam wielkie osiedle romskie, a następnie spotka się z młodzieżą na miejscowym stadionie.

PAP

Wiadomości

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Amerykanie są w szoku słysząc o walce z wolnymi mediami w Polsce

Jabłoński: widać zdecydowane działania Trumpa. Dzisiaj nikt nie powinien psuć relacji z USA

Trzaskowski chwali się... spadkiem w sondażach

Stanowski chce być kandydatem, ale nie prezydentem

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych pożaru w tureckim hotelu

Najnowsze

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki