„Śledczym okiem”. Co warto obejrzeć i przeczytać nie tylko w majówkę

Fot. portal TV Republika

– Ferdynand Antoni Ossendowski był wielkim Polakiem, którego biografia doskonale nadaje się na niejeden film sensacyjny – mówił w programie „Śledczym okiem” Piotr Nisztor, dziennikarz śledczy „Gazety Polskiej”.

To był najbardziej znienawidzony przez komunistów pisarz. Zmarły 3 stycznia 1945 r. Ferdynand Antoni Ossendowski nawet po śmierci nie miał spokoju. – Komuniści bali się tak jego popularności i jego pióra, że odkopano jego szczątki sprawdzając, czy na pewno zmarł – mówił Piotr Nisztor w programie „Śledczym okiem”, emitowanym na jego kanale Nisztor TV na YouTubie. Dziennikarz śledczy „Gazety Polskiej” przypomina sylwetkę tego zmarłego 76 lat temu pisarza, podróżnika i szpiega. Poleca jego książki, a także biografię Ossendowskiego autorstwa nieżyjącego już Witolda Stanisława Michałowskiego, założyciela i redaktora naczelnego pisma „Rurociągi”.

– Biografia Ossendowskiego to gotowy scenariusz na niejeden film sensacyjny. Mam nadzieję, że kiedyś powstanie – mówił Nisztor.

Oprócz tego Nisztor poleca dwa serialne dokumentalne: o Robercie F. Kennedym i największej kradzieży dzieł sztuki na świecie. Te dwie krańcowo różne historie ze Stanów Zjednoczonych mają część wspólną. RFK został zamordowany. Mimo skazania sprawcy, wiele dowodów wskazuje, że ktoś inny mógł być mordercą. W przypadku kradzieży dzieł sztuki po latach ustalono tożsamość przestępców, ale ich łupu nigdy nie znaleziono…

„Bobby Kennedy na prezydenta” – 4-odcinkowy miniserial z 2018 r. opowiadający o wyścigu o fotel prezydenta USA Roberta F. Kennedy’ego brata Johna F. Kennedy’ego zamordowanego 22 listopada 1963 r. w Dallas.

„To jest napad: Największa kradzież dzieł sztuki w historii” – o kradzieży 13 bezcennych dzieł sztuki z Gardner Stewart Museum w Bostonie. Doszło do niej 18 marca 1990 r. Do dziś nie odnaleziono skradzionych eksponatów, których wartość 31 lat temu szacowano na 200 mln USD.

Źródło: Nisztor TV

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy