Sikorski: Proces stowarzyszeniowy UE-Ukraina będzie kontynuowany po wyborach

Artykuł
FLICKR/BOB/CC 2.0

Proces stowarzyszeniowy UE z Ukrainą będzie kontynuowany po wyborach w tym kraju – mówił szef MSZ Radosław Sikorski. Do tej pory podpisano polityczną część umowy stowarzyszeniowej. Minister dodał, że Polska popiera dalsze rozszerzenie Wspólnoty.

W Sejmie szef MSZ przedstawił informację na temat kierunków polskiej polityki zagranicznej w 2014 roku. Po wystąpieniu ministra swoje stanowiska przedstawiły kluby parlamentarne. Następnie po serii pytań ze strony posłów, do których zapisało się kilkudziesięciu z nich, szef MSZ przez ponad godzinę odpowiadał na postawione zagadnienia. Sejmowa debata nad wystąpieniem Sikorskiego trwała ponad osiem godzin i zakończyła się późnym wieczorem.

Sojusznicze wojska jak najdłużej w Polsce

Mówiąc o sprawach dotyczących obronności szef MSZ podkreślił, że obecnie około 1500 polskich żołnierzy bierze udział w sojuszniczych misjach zagranicznych. Na skutek wycofywania naszej misji z Afganistanu to zaangażowanie jest znacznie mniejsze niż w latach wcześniejszych. – Angażujemy się tam, gdzie jest kryzys i gdzie jesteśmy potrzebni – zaznaczył.

Sikorski mówił też o współpracy wojskowej na terenie naszego kraju i o zobowiązaniach sojuszniczych wynikających z kryzysu na Ukrainie. Przypomniał, że w Polsce już na stałe stacjonuje pododdział żołnierzy obsługujący rotacyjne pobyty samolotów wojskowych USA, w tym samolotów bojowych F-16.

– Polska będzie zabiegać o jak największą i jak najdłuższą obecność wojsk sojuszniczych w naszym kraju – oświadczył Sikorski i dodał, że te kwestie są obecnie przedmiotem dyskusji między państwami.

Albania, Turcja i Ukraina w UE?

Dopytywany o stanowisko Polski dotyczące dalszego rozszerzenia UE Sikorski stwierdził, że polski rząd popiera przyznanie Albanii statusu państwa kandydackiego, a także potrzebę dokończenia integracji Bałkanów z UE. Jak mówił, Polska wspiera też kandydaturę Turcji do członkostwa w UE. – Mamy z Turcją bardzo dobre stosunki, ale część państw członkowskich wetuje otwieranie kolejnych rozdziałów negocjacyjnych – stwierdził szef MSZ.

Zapewnił, że proces stowarzyszeniowy UE z Ukrainą będzie kontynuowany po wyborach prezydenckich w tym kraju. – Wtedy gdy legalność władzy wykonawczej nie będzie budziła najmniejszych wątpliwości. Umowa jest już gotowa do podpisania – przyznał.

Poinformował też, że Polska wpłaciła 100 tys. dolarów na budżet misji OBWE na Ukrainie, w związku z nadchodzącymi wyborami. Dodał, że kilkunastu polskich obserwatorów już objęło stanowiska w tym kraju i zgłaszani są kolejni. Zaznaczył także, że będziemy popierać przeprowadzenie niezależnego śledztwa w sprawie tragicznych wydarzeń w Odessie, podczas których w pożarze zginęło kilkadziesiąt osób.

Rosyjskie embargo sprzeczne z zasadami WTO

Dopytywany przez posłów o sytuację na rynku węgla Sikorski przyznał, że sprowadzany do Polski z Rosji węgiel jest tańszy od polskiego. – Zakup węgla prowadzą spółki, które kierują się kryteriami ekonomicznymi. Węgiel rosyjski kosztuje około 70 euro za tonę, natomiast polski węgiel w eksporcie 85 euro za tonę. Rynek węgla jest rynkiem globalnym, na którym konkuruje węgiel z całego świata. W ramach Unii nie są dziś stosowane cła na węgiel – mówił minister.

Przyznał, że Polska sprawdza, czy węgiel rosyjski nie korzysta z subsydiów tego państwa. – Bo to byłoby podstawa do nałożenia ceł ochronnych – wyjaśnił.

Sikorski poinformował także, że na wniosek Polski UE rozpoczęła postępowanie przed Światową Organizacją Handlu w sprawię rosyjskiego embarga na wieprzowinę. – Trwają konsultacje pomiędzy UE a stroną rosyjską. Działania Rosji, która nałożyła embargo na całą UE są sprzeczne z zasadami WTO. Polska używa całego potencjału UE do zabiegania o interesy naszych rolników – zapewnił.

„Zakładam, że Polak wróci do Polski"

Duża część pytań kierowanych do szefa MSZ dotyczyła sytuacji Polaków za granicą. Sikorski podkreślił, że rząd podejmuje starania, by wracali oni do ojczyzny. – Namawiam Polaków do powrotu, bo każda emigracja jest dla nas porażką – zapewnił. Poinformował też, że wkrótce ruszy specjalna baza internetowa budowana we współudziale z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, w której umieszczane będą informacje dla emigrantów o miejscach pracy w Polsce.

– Szukający pracy nie będą musieli klikać na trzysta stron powiatowych urzędów pracy, ale będzie mógł kliknąć w jedno miejsce, bo zakładam, że Polak wróci do Polski, jeśli będzie miał do czego – powiedział szef MSZ. Posłużył się też przykładem Irlandii, „do której fala emigracji zaczęła powracać po 20 latach członkostwa w UE”. – Mam nadzieję, że w naszym wypadku to będzie szybciej – podkreślił Sikorski.

Szef MSZ poinformował też, że jego resort będzie zabiegał o powstawanie szkół za granicą dla dzieci polskich emigrantów, w których nauczanie będzie prowadzone po polsku. – Uważam, że powinniśmy ze szkolnictwem w języku polskim docierać do szerokich rzesz, bo jeśli ci Polacy mają wrócić do kraju to podstawowym warunkiem jest, żeby ich dzieci mówiły po polsku – stwierdził. Dlatego – jak mówił – intencją rządu jest, by za granicą powstawały polskie „sobotnie i niedzielne szkoły”. – Jesteśmy gotowi to wspierać i finansować – zapewnił.

W tym kontekście odpowiadając na zgłoszony przez posłów postulat wprowadzenia europejskich standardów świadczeń socjalnych i wynagrodzeń Sikorski stwierdził: „W dziedzinie społecznej nie ma europejskich standardów, są jedynie minima dotyczące czasu pracy czy długości urlopu. Jako kraj na dorobku nie możemy sobie pozwolić na taką ochronę społeczna i wysokość płac jak Niemcy. Rozwijamy politykę społeczną, ale dbamy też, by nie odbiło się to negatywnie na naszej konkurencyjności”.

Zdaniem Sikorskiego sytuacja materialna Polaków w kraju się poprawia. – Liczba Polaków żyjących poniżej progu ubóstwa zmalała między 2005 a 2012 rokiem o 1,3 mln ludzi, a zagrożonych ubóstwem jest dziś o 7 mln. Mniej – poinformował.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy