Setki cywilów, w tym dziesiątki dzieci, zabito od zamachu stanu w Birmie
Co najmniej 543 cywilów, w tym 44 nieletnich, zostało zabitych przez siły bezpieczeństwa w Birmie, które od czasu zamachu stanu z 1 lutego rozprawiają się z wszelką opozycją wobec nowego reżimu wojskowego – poinformował Związek Pomocy Więźniom Politycznym (AAPP).
Według organizacji humanitarnej Save the Children liczba zabitych dzieci i nastolatków w Birmie podwoiła się w ciągu ostatnich 12 dni. „Szczególnie przerażające jest to, że wiele z nich zostało zabitych w swoich domach, gdzie powinny być bezpieczne” – oceniła organizacja.
A funeral was held in Mandalay for 18-year-old Zaw Ko Latt today. He was shot in the abdomen by the junta's armed forces during a crackdown on anti-coup protesters in the city on Thursday. The body of another protester killed on the same day was taken away by troops. pic.twitter.com/sy1JqOfJVO
— Myanmar Now (@Myanmar_Now_Eng) April 2, 2021
Liczba ofiar śmiertelnych jest prawdopodobnie znacznie wyższa: ponad 2700 osób zostało aresztowanych, a wiele z nich, przetrzymywanych w odosobnieniu bez kontaktu z rodziną i opieki prawnej, uznaje się za zaginione – poinformowała agencja AFP.
W Rangunie, największym birmańskim mieście i gospodarczej stolicy kraju, mieszkańcy złożyli kwiaty na przystankach autobusowych i w innych miejscach publicznych, aby uczcić pamięć „męczenników”.
"I do not want to return because it is still not safe."
— ThaiViralPost | โพสต์ไวรัลไทย (@ThaiViralPost) March 31, 2021
The Thai state is trying to get the Karen people back to the Karen State even though the situation in Myanmar is still not safe. #หยุดส่งผู้ลี้ภัยไปตาย pic.twitter.com/k1pbqNcj63
Rozlew krwi w Birmie w ciągu ostatnich kilku dni spotkał się po raz kolejny z ostrą krytyką na świecie. Po dwóch dniach trudnych negocjacji Rada Bezpieczeństwa ONZ „wyraziła jednomyślnie głębokie zaniepokojenie szybko pogarszającą się sytuacją” i „zdecydowanie potępiła” przemoc w Birmie.
Krwawy odwet za sankcje
Kilku członków Rady, w tym Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, domagało się mocniejszego tekstu, który przewidywałby „dalsze kroki” w przypadku pogorszenia się sytuacji, co jest – jak pisze AFP – niejasnym odniesieniem do możliwości zastosowania sankcji międzynarodowych. Chiny, sojusznik władz wojskowych w Birmie, kategorycznie sprzeciwiają się jednak jakimkolwiek środkom przymusu, podobnie jak Rosja, która chce nawet pogłębić współpracę wojskową z reżimem w Naypyidaw.
Stany Zjednoczone i Wielka Brytania nałożyły już sankcje na konglomeraty kontrolowane przez generałów w Birmie, ale ci – jak pisze AFP – mi mo to kontynuują krwawy odwet na obywatelach, kontestujących wojskowy pucz.
Heartbroken friends and family attend the funeral of Ma Su Su Kyi, 32, in Yangon this afternoon. An employee of South Korea's Shinhan Bank, she died after being shot in the head by security forces while travelling home from work on Wednesday. #WhatsHappeningInMyanmar pic.twitter.com/sClBcwBnWX
— Frontier Myanmar (@FrontierMM) April 2, 2021
Pozbawiona władzy Aung San Suu Kyi jest przetrzymywana w odosobnieniu od 1 lutego, ale według jej prawników jest „w dobrym stanie zdrowia”. Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 1991 r. jest oskarżona o korupcję i złamanie ustawy o tajemnicy państwowej z czasów kolonialnych. Jest ona również oskarżona o kilka innych przestępstw. Jeśli zostanie skazana, grozi jej wiele lat więzienia i zakaz udziału w życiu politycznym.
TW//Gunshots
— Save Myanmar (@SaveMyanmar990) April 1, 2021
1.4.2021 In Mandalay, Terrorists invading and even opening gunfire in the street of SeinPan Ward.
SUPPORT FEDERAL ARMY#Apr1Coup #WhatsHappeningInMyanmar pic.twitter.com/J7t275xuIC
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Najnowsze
Zobacz, jak sprawdzić czy twój smartfon cię podgląda!
Warszawska afera śmieciowa, czyli największy problem Rafała Trzaskowskiego
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty