Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego
Sejm zgodził się w czwartek wieczorem na przedłużenie o 60 dni stanu wyjątkowego na części obszaru województw podlaskiego i lubelskiego, przy granicy z Białorusią.
Minister @MSWiA_GOV_PL @Kaminski_M_ w #Sejm: Dziękuję polskim żołnierzom, policjantom, funkcjonariuszom @Straz_Graniczna, którzy bronią naszego państwa i bezpieczeństwa naszych obywateli.
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) September 30, 2021
W poprzedzającej głosowanie burzliwej debacie za przedłużeniem stanu wyjątkowego opowiedzieli się posłowie PiS i Konfederacji. Głosowanie przeciw zapowiadali posłowie KO i Lewicy, posłowie KP-PSL zadeklarowali wstrzymanie się od głosu. Podobnie wypowiadali się posłowie kół: Polska 2050, Polskie Sprawy, Porozumienie.
Stan wyjątkowy obowiązuje od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią na obszarze części województw lubelskiego i podlaskiego. Został pierwotnie wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta wydanego na wniosek rządu.
Minister @MSWiA_GOV_PL @Kaminski_M_ w #Sejm: Musimy jasno powiedzieć, że to, z czym mamy do czynienia na polsko-białoruskiej granicy to zjawisko masowej, nielegalnej migracji organizowanej przez białoruskie państwo.
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) September 30, 2021
We wtorek prezydent odbył naradę z szefem BBN, szefami MSWiA i MON, komendantem głównym Straży Granicznej oraz zastępcą szefa Sztabu Generalnego w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego. O przedłużenie stanu wyjątkowego wystąpiła do prezydenta Rada Ministrów.