Fundacja CORE Response i miasto Kraków rozpoczęły współpracę. Porozumienie w tej sprawie podpisali przedstawiciele miasta i Sean Penn, amerykański aktor i reżyser, prezes fundacji. CORE Response to organizacja reagowania kryzysowego, która zapewnia pomoc i odbudowę zaniedbanym społecznościom na całym świecie.
Zgodnie z ustaleniami stron, miasto otrzyma od CORE "know-how" – informacje praktyczne zdobyte na podstawie dotychczasowych doświadczeń fundacji. Organizacja zakłada w Krakowie swój oddział, co oznacza też, że zatrudnia tutaj pracowników, którzy będą pomagać uchodźcom w ich miejscach zatrzymania, ale i na dworcu kolejowym. Trwa rejestracja oddziału w Polsce. Pomoc ma też polegać m.in. na działaniach edukacyjnych, organizacji warsztatów, czasu wolnego. W ramach współpracy przewidziano wsparcie finansowe ze strony fundacji. Wiadomo m.in., że przekaże ona fundusze na odnowę pustostanów dla 50 uchodźców.
"To jest kryzys, z którym żaden rząd nie jest w stanie sobie poradzić sam" – podkreślił Sean Penn na konferencji prasowej w Krakowie. Jak dodał, CORE buduje sieć wsparcia w oparciu nie tylko o swoich amerykańskich ekspertów, ale i o polskich.
"W obliczu kryzysu dla całego świata, sektory prywatne i publiczne muszą ze sobą współdziałać. My, CORE, będziemy wspierać zarówno organizacyjnie, jak i materialnie, zarówno teraz jak i w przyszłości, kiedy można spodziewać się kolejnych fal uchodźców" – mówił aktor o współpracy z Krakowem podkreślając, że chodzi o długofalowe działania.
"Byliśmy przekonani, że po doświadczeniach II wojny światowej nie przyjdzie nam się już w Europie spotkać z tego typu działaniami, tego typu kataklizmem. Niestety stało się inaczej. Musimy zadbać o naszych przyjaciół z Ukrainy – zarówno w Krakowie, jak i na miejscu w Ukrainie. Staramy się, jako miasto, zapewnić należytą pomoc we wszystkich sprawach" – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
CORE zaoferowała pomoc Krakowowi. "Jest to pierwsza duża fundacja, która wyciągnęła do nas – jako do miasta, ale i mieszkańców – pomocną dłoń. Dziękujemy za to" – powiedział wiceprezydent miasta Andrzej Kulig. Jak dodał, współpraca z fundacją będzie codziennym wsparciem, polegającym na rozwiązywaniu drobnych problemów czy też głębszych kryzysów.
Współzałożycielka i dyrektor generalna CORE Ann Lee poinformowała, że na pomoc dla Ukraińców fundacja zebrała dotychczas 1,5 mld dolarów tylko od Amerykanów. "By jednak odpowiedzieć na potrzeby tu oraz w Rumunii (tam CORE także pomaga uchodźcom-PAP) potrzeba więcej - 100, 200 mln dolarów" - powiedziała.
Przed przybyciem do urzędu delegacja amerykańska odwiedziła punkt relokacyjno-informacyjny na dworcu głównym.
Sean Penn pracuje nad filmem dokumentalnym o agresji Rosji na Ukrainę, ale – jak podkreślił na środowej konferencji prasowej w magistracie – "teraz najważniejsza jest pomoc dla Ukrainy, na tym trzeba się skupić".
W dniu ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę amerykański gwiazdor był w Kijowie, gdzie kręcił film dokumentalny o rosyjskich działaniach przeciwko Ukrainie. Wcześniej, w 2021 r. w rejonie Morza Azowskiego spotkał się z ukraińskimi żołnierzami.
Po rosyjskiej agresji 24 lutego Penn porzucił samochód na poboczu i postanowił na nogach przejść z Kijowa do granicy z Polską. Wcześniej rozmawiał z najważniejszymi politykami w Ukrainie. W dniu wybuchu wojny wysłuchał także orędzia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Przywódca Ukrainy to dla hollywoodzkiego aktora bohater, źródło inspiracji.
W środę w Krakowie Penn wyraził podziw dla Polaków za ich empatię i zrozumienie dla narodu ukraińskiego. Wyraził zaniepokojenie, że w kolejnych dniach, tygodniach w różnych krajach, w tym w Polsce, entuzjazm dla pomocy uchodźcom może osłabnąć. Mówił także o roli USA. Jego zdaniem Ameryka jest teraz w punkcie zwrotnym i "wydaje się że flaga amerykańska powiewa na krawędzi klifu". "Jak nie pomożemy Ukraińcom, nie postawimy na współczucie, empatię, zrozumienie, to stracimy wartości, które Ameryce przyświecały" – ocenił.
Jak dodał, wcześniej, podczas rozmów z władzami miasta Krakowa, rozmawiał o tym, jak ważne jest międzynarodowe wsparcie dla uchodźców, także to militarne. "Ale, i to podkreślam, ważne jest też aby pomagać tym, którzy Ukrainie już pomagają" – zaznaczył Penn.
Fundacja CORE, jak czytamy na jej stronie internetowej, niesie teraz najpilniejszą pomoc dla uchodźców w Polsce i Rumunii. Uciekającym przed wojną zapewnia m.in. pożywienie, wodę, transport w miejsca schronienia. CORE (Community Organized Relief Effort) powstała w 2010 r. po trzęsieniu ziemi na Haiti, gdzie niosła pomoc, w tym medyczną, i gdzie dalej działa na rzecz mieszkańców. W czasie pandemii koronawirusa fundacja prowadzi m.in. bezpłatne testy w kierunku covid w USA.
Sean Penn jest laureatem Oscara za pierwszoplanowe role filmach "Rzeka tajemnic" i "Obywatel Milk". Zajmuje się także reżyserią, produkcją filmową. Pracował też jako dziennikarz. Aktor jest był przeciwnikiem zaangażowania Amerykanów w Iraku. Pod wpływem poety Charlesa Bukowskiego zaczął pisać wiersze.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
SKANDAL! Machina hejtu silnych razem ruszyła, atakują Nawrockiego fejkowymi zdjęciami. Goebbels by się nie powstydził takiej propagandy...
Niebezpieczna sytuacja z udziałem pasażerów: Kierowca autobusu chciał uniknąć kolizji, pojazd wylądował na słupie
Najnowsze
SKANDAL! Machina hejtu silnych razem ruszyła, atakują Nawrockiego fejkowymi zdjęciami. Goebbels by się nie powstydził takiej propagandy...
Nie żyje legendarny polski opozycjonista Jerzy Majchrzak
Za Ukraińcem podejrzanym o zabójstwo na warszawskiej Woli wystawiono list gończy
Liga NHL: Szalony mecz w Columbus