Schetyna w Kijowie: Chcieliśmy przekazać, że Polska jest dziś tutaj

Artykuł
Grzegorz Schetyna, PO
Flickr.com/PlatformaRP/CC

Szef komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna (PO) powiedział w Kijowie, że delegacja polskich parlamentarzystów przekazała wiceprzewodniczącemu ukraińskiego parlamentu uchwałę Sejmu "wspierającą ukraińską drogę do Europy."

Schetyna, który przyleciał do Kijowa dzisiaj, powiedział dziennikarzom, że delegacja spotkała się m.in. z wiceprzewodniczącym ukraińskiego parlamentu Rusłanem Koszułynskim i przekazała podjętą we wtorek jednogłośnie przez Sejm uchwałę "wspierającą ukraińską drogę do Europy."

- Chcieliśmy przekazać, że Polska jest dziś tutaj. Emocjami i sercem wspieramy mocne przekonanie ukraińskie, że Ukraina chce być w Europie - zaznaczył. Jak dodał, słowa zostały "bardzo dobrze przyjęte" przez partnerów ukraińskich.

Z b. marszałkiem Sejmu do Kijowa przylecieli wiceszef komisji spraw zagranicznych Robert Tyszkiewicz (PO) i szef komisji mniejszości narodowych Miron Sycz (PO). Delegacja spotkała się z przedstawicielami opozycji, ma też w planach rozmowy z przedstawicielami obozu władzy.

Tyszkiewicz podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że polscy parlamentarzyści powinni apelować do swoich kolegów o dialog. - Sytuacja, w której strony nie rozmawiają ze sobą, a na ulicach robi się coraz bardziej gorąco jest zawsze niebezpieczna i bardzo groźna dla demokracji - przekonywał. Zdaniem Tyszkiewicza strona rządowa powinna odpowiedzieć na stanowisko opozycji, która wyraża gotowość do rozmów jak rozwiązać "niebezpieczną sytuację" i zareagować "na narastające emocje na ukraińskich ulicach."

Przyjęta przez Sejm uchwała potępia "nieuzasadnione użycie siły" podczas organizowanych w ostatnich dniach protestów" na Ukrainie przeciwko decyzji władz o zawieszeniu przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy