Ruszyły przygotowania do budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

Artykuł
Pomnik Obrońców Wybrzeża.
pixabay.com/erwinbauer

Na terenie gdańskiego półwyspu zaczną się m.in. dalsze prace saperskie oraz badania archeologiczne i geofizyczne, a także prace porządkowe.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr Karol Nawrocki poinformował w komunikacie prasowym o planowanych działaniach w związku budową Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

"Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku konsekwentnie prowadzi działania zmierzające do budowy Cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte, na którym godnie i z szacunkiem zostaną złożone szczątki Obrońców Westerplatte, odnalezionych po ponad 80 latach przez muzealnych archeologów" - podkreślił Nawrocki.

Na działce znajduje się wiele historycznych miejsc i obiektów m.in. relikty: Budynku Zawiadowcy Stacji, Magazynów nr 1, 2, 3, 4, 8, 10, 11, 12, budynku Willi Oficerskiej, Wartowni nr 5, Kasyna Podoficerskiego czy Starych Koszar.

Nawrocki poinformował, że w najbliższym czasie zostaną tam przeprowadzone badania i działania saperskie, które potrwają do czerwca 2021. Akcja będzie nadzorowana przez archeologów z MIIWŚ.

Źródło: polskieradio24.pl/PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy