Rusza 74. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Cannes. Nie zabraknie w nim polskich akcentów

W konkursie Un Certain Regard wystartuje 18 produkcji
Fot. twitter/gutekfilm

Podczas 74. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes o Złotą Palmę powalczą 24 filmy. Wśród z nich znajdują się takie produkcje jak: „A Hero" Asghara Farhadiego, „Three Floors" Nanniego Morettiego i „The French Dispatch" Wesa Andersona.

W ubiegłym roku, z powodu pandemii, odwołano festiwal. W zamian niej w kinach i na innych festiwalach zaprezentowano 56 filmów z metką „Cannes 2020". Jesienią zorganizowano też na Croisette symboliczne, trzydniowe wydarzenie „Cannes 2020 Special". W jego trakcie można było obejrzeć kilka tytułów z programu.

Jednak w tym roku odbędzie się, pierwszy od wybuchu pandemii, festiwal w Cannes w formie tradycyjnej. Organizatorzy zapewniają, że będzie to powrót w wielkim stylu.

Uroczystość otwarcia zaplanowana jest na dzisiejszy wieczór. Zaraz po niej zostanie wyświetlony pierwszy anglojęzyczny film Leosa Caraxa pt. „Annette". Produkcja opowiada o śpiewaczce operowej i komiku stand-upowym, których życie odmieniają narodziny córki. Będzie można w niej zobaczyć m.in. Marion Cotillard, Adama Drivera i Simona Helberga. Film weźmie udział w konkursie głównym.

Wśród filmów ubiegających się o Złotą Palmę znajdują się 23 produkcje. Znajdują się wśród nich dzieła czołowych i uznanych twórców takich jak: „Flag Day" Seana Penna, w którym reżyser wystąpił razem ze swoją córką Dylan Penn, „The French Dispatch" Wesa Andersona z Tildą Swinton, Saoirse Ronan i Edwardem Nortonem w obsadzie, „A Hero" Asghara Farhadiego, czyli historia mężczyzny, który trafia do więzienia z powodu niemożności spłaty długu, a także „Three Floors" Nanniego Morettiego opisujący losy mieszkańców rzymskiej kamienicy.

Laureatów konkursu głównego poznamy w sobotę 17 lipca podczas wieczornej gali, która odbędzie się w Grand Théâtre Lumière.

Podczas festiwalu nie zabraknie polskiego akcentu. W 74. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes weźmie udział krótkometrażowa animacja „Bestie wokół nas” Natalii Durszewicz w konkursie Cinefondation. Producentem obrazu jest Szkoła Filmowa w Łodzi. Jest to rozgrywająca się w surrealistycznym świecie opowieść, w której ofiary zamieniają się miejscami z drapieżnikami. Spośród 1835 zgłoszeń nadesłanych przez szkoły filmowe z całego świata do sekcji Cinefondation zakwalifikowało się łącznie 13 produkcji krótkometrażowych i 4 animacje. Tytuły pochodzą m.in. z Argentyny, Wielkiej Brytanii i Danii.

W konkursie Un Certain Regard wystartuje 18 produkcji. O nagrodę w tej sekcji ubiegać się będzie m.in. współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej debiut Valdimara Johanssona „Lamb" (Islandia), za którego montaż odpowiada Agnieszka Glińska.

Źródło: e-teatr

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy