Przejdź do treści
22:04 Departament Stanu USA: Rosji przeszkadza, że NATO powraca do odstraszania
Wydarzenie Sad Najwyższy 1 lipca podejmie uchwałę ws. ważności wyborów Prezydenta RP. Kluby Gazety Polskiej wzywają 1 lipca (wtorek) o godz. 12:00 przed Sąd Najwyższy, Plac Krasińskich w Warszawie
Zaproszenie We wtorek 1 lipca o godzinie 9:00 odbędzie się briefing prasowy na temat powstania Centrum Integracji Cudzoziemców (CIC) w Częstochowie oraz problemu nielegalnej imigracji. Miejsce: Parking przed Częstochowskim Parkiem Przemysłowo-Technologicznym
Zaproszenie Piotrków Trybunalski - we wtorek 1 lipca - godz. 15-18 zbiórka podpisów pod referendum ws. odwołania prezydenta i rady miasta na parkingu ul. Belzacka 104 (przy szkole)
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Łodzi zaprasza na spotkanie z red. Adrianem Stankowskim, w poniedziałek 30 czerwca o godz. 18:00 na Piotrkowskiej 143
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
NBP NBP informuje: Było 509 ton, a jest już ponad 515 ton złota! Mamy więcej złota niż Europejski Bank Centralny, a Narodowy Bank Polski pod kierownictwem prof. Adama Glapińskiego, nadal zwiększa zasoby złota Polaków!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Rozporządzenie metanowe. Unia Europejska chce zamknąć polskie kopalnie [wideo]

Źródło: canva.com

Unijna dyrektywa dotycząca redukcji emisji metanu uderzy szczególnie w kopalnie węgla, gdyż narzucone przez Brukselę normy są nie do spełnienia. Doprowadzi także do błyskawicznej likwidacji polskiego górnictwa energetycznego i koksowego oraz utraty pracy przez tysiące osób. Węgiel rodzimy ma zostać zastąpiony importowanym i nadal będzie wykorzystywany do celów energetycznych. Dopóki nie mamy alternatywy w postaci energii odnawialnej czy atomowej, powinniśmy stawiać na węgiel.

Tomasz Rogala prezes zarządu Polskiej Grupy Górniczej S.A. tłumaczy, że wprowadzenie unijnego rozporządzenia dotyczącego redukcji emisji metanu oznacza przyspieszoną likwidację Polskiej Grupy Górniczej oraz sektora górniczego w naszym kraju. Wprowadzenie norm, które narzuciła Unia Europejska spowoduje zredukowanie mocy produkcyjnych PGG o około 70%, w związku z czym kilkadziesiąt tysięcy ludzi będzie musiało poszukać nowej pracy.

Normy, które zostały zaproponowane tj. redukcja emisji metanu w 2027 roku - do 5 ton metanu na 1000 ton wydobytego węgla innego niż koksowy, a od roku 2031 – 3 tony gazu na 1000 ton węgla, w tym koksowego, są według prezesa zarządu Polskiej Grupy Górniczej nie do spełnienia w europejskich kopalniach. Jak podkreśla dyrektywa ta, w większości celowana jest w polskie górnictwo.

Polska w 2021 roku przyjęła plan odejścia od węgla. Podpisana w związku z tym została umowa społeczna dotycząca całkowitej redukcji mocy produkcyjnych z tego surowca do roku 2050. Program opierał się na tym, na którym opierały się Niemcy odchodząc od węgla w swoim kraju.

Tam odchodzenie od węgla kamiennego w kopalniach trwało 18 lat. Krok po kroku zamykano stopniowo poszczególne kopalnie, żeby po pierwsze zabezpieczyć dostęp do węgla, którego Republika Federalna Niemiec używa do dnia dzisiejszego, tylko go importuje, a po drugie umożliwić tym pracownikom związanym z obszarem górniczym tak zwaną transformację. Na to było 18 lat, w naszym przypadku będzie to lat 8” – dodaje Rogala.

Unijne rozporządzenie, o którym mowa, nie tylko wprowadza niemożliwy do zrealizowania limit redukcji metanu, ale także wnosi system bardzo dotkliwych kar.

Kary mają być dotkliwe, odstraszające oraz pozbawiać wszelkich korzyści. Więc my to interpretujemy jako konieczność zamknięcia kopalń. Porozumienie, które zostało zawarte pomiędzy rządem, a związkami zawodowymi reprezentującymi kilkaset tysięcy ludzi, samorządem i spółkami górniczymi staje się bezprzedmiotowe. Mówimy nie o transformacji, tylko o likwidacji” – mówił.

Zdaniem Tomasza Rogala należy dokonać wszelkich starań oraz wykorzystać wszystkie możliwe środki, aby wpłynąć na decyzję Brukseli w tej sprawie. Zamknięcie kopalni nie wyklucza używania węgla, lecz jedynie jego produkcję. W związku z czym węgiel nadal będzie służył do produkcji energii oraz ciepła, ale będzie to węgiel importowany. PGG emituje 120 tys. ton metanu rocznie, a światowa produkcja wynosi aż 50 mln ton, w związku z czym należy ją przede wszystkim redukować w krajach, gdzie emisja jest największa tj. w Chinach, Rosji, Stanach Zjednoczonych czy Indiach. Import węgla z zagranicy wiąże się z większą emisją dwutlenku węgla wytwarzaną przez statki, do tego dochodzi jeszcze inwestycja w infrastrukturę portową oraz koszty związane z transportem w dalsze regiony kraju.

Poczekajmy chwile, najpierw wybudujmy nowe źródła odnawialne i uruchommy je. Uruchomimy energetykę jądrową, uruchomimy offshore i jak one będą działać, to będą wchodziły do produkcji i naturalnie wypchną węgiel” – zaznaczył.

 

Więcej w materiale wideo. Polecamy! 

Telewizja Republika

Wiadomości

Coraz goręcej w Serbii. Opozycja włącza się w protest

Dziesiątki ofiar ataku Izraela na Strefę Gazy. 30 zginęło w kawiarni

Szczyt NATO w 2026 roku odbędzie się w Turcji

Policjant w czasie wolnym, wciąż pozostaje policjantem. Przekonał się o tym pijany kierowca w gminie Milicz

"Arcykapłanka propagandy" brnie dalej w "szurnięte" teorie. Teraz ma propozycję dla Hołowni [WIDEO]

Prezydent elekt zapowiada zwołanie Rady Gabinetowej w sprawie sytuacji na granicy z Niemcami

Kuźmiuk w programie „W Punkt”: Niemcy nie chcą, byśmy rejestrowali ich działania na granicy

Ordo Iuris w obronie granic. Jerzy Kwaśniewski zapowiada pomoc prawną dla obywateli

Brutalny atak na ochroniarza w Warszawie. Sprawca to 45-letni obywatel Azerbejdżanu

Niemiecka radna uderza w Ruch Obrony Granic i wzywa Tuska do działania

Wstrząsająca relacja mamy Oskarka. "Po śmierci syna nie dano mi nawet leków na uspokojenie"

Müller: do Polski będzie trafiało dziesiątki tysięcy nielegalnych migrantów

Żadnej refleksji. Merkel broni swojej decyzji ws. migrantów z 2015 roku

Całkowita katastrofa. Nawet w gazeta.pl nie chcą już Tuska

Wizerunek za 8 tysięcy? Maciej Pela ujawnia kulisy związku z Agnieszką Kaczorowską: „Byliśmy pokłóceni, a trzeba było zrobić zdjęcie”

Najnowsze

Coraz goręcej w Serbii. Opozycja włącza się w protest

"Arcykapłanka propagandy" brnie dalej w "szurnięte" teorie. Teraz ma propozycję dla Hołowni [WIDEO]

Prezydent elekt zapowiada zwołanie Rady Gabinetowej w sprawie sytuacji na granicy z Niemcami

Kuźmiuk w programie „W Punkt”: Niemcy nie chcą, byśmy rejestrowali ich działania na granicy

Ordo Iuris w obronie granic. Jerzy Kwaśniewski zapowiada pomoc prawną dla obywateli

Dziesiątki ofiar ataku Izraela na Strefę Gazy. 30 zginęło w kawiarni

Szczyt NATO w 2026 roku odbędzie się w Turcji

Policjant w czasie wolnym, wciąż pozostaje policjantem. Przekonał się o tym pijany kierowca w gminie Milicz