Rosja zabrania żeglugi w okolicach Krymu. MSZ Ukrainy: to uzurpacja

Artykuł
Most Krymski jeszcze podczas budowy
PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Rosja od 24 kwietnia do 31 października zamknie część Morza Czarnego dla żeglugi okrętów wojskowych i jednostek obcych państw — potwierdziło w piątek ministerstwo obrony Rosji. Chodzi o rejony u wybrzeży Krymu, anektowanego przez Rosję w 2014 roku.

Ministerstwo obrony oświadczyło, że żegluga przez Cieśninę Kerczeńską będzie się odbywać tak, jak wcześniej. „Planowane zamknięcie do 31 października niektórych rejonów Morza Czarnego nie będzie przeszkadzało w żegludze przez Cieśninę Kerczeńską” - oświadczyło.

Ograniczenia prawa swobodnego przepływu będą dotyczyć wód u wybrzeży Krymu od Sewastopola do miejscowości Gurzuf, odcinka u wybrzeży Półwyspu Kerczeńskiego, a także niewielkiego rejonu zachodnich wybrzeży Półwyspu Krymskiego — wynika z komunikatu resortu obrony.

Ukraina apeluje o cofnięcie decyzji

Ministerstwo oświadczyło, że te „wszystkie strefy znajdują się w wodach terytorialnych Rosji”. Rosja określa w ten sposób również wody wzdłuż wybrzeży Krymu, oderwanego w 2014 r. od Ukrainy. Jednak społeczność międzynarodowa nie uznaje aneksji półwyspu.

O planowanych przez Rosję ograniczeniach poinformowało wcześniej MSZ Ukrainy. Oświadczyło ono, że takie działania Rosji są kolejną próbą uzurpacji suwerennych praw Ukrainy jako państwa nadbrzeżnego, ponieważ to Ukraina ma prawo do regulowania żeglugi na tych akwenach Morza Czarnego. MSZ wyraziło stanowczy protest wobec tych działań Rosji i zażądało natychmiastowego cofnięcia decyzji o zamknięciu części Morza Czarnego.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy