Rok Lema. W Krakowie będą świętować setne urodziny pisarza

Artykuł
Festiwal proponuje również wydarzenia dla najmłodszych
Fot. Materiały prasowe

Kulminację obchodów trwającego Roku Lema wyznaczy wydarzenie, które odda intelektualny geniusz tego pisarza oraz ogromną rozpiętość jego zainteresowań. Festiwal Bomba Megabitowa, pomostowe wydarzenie łączące światy kultury, technologii i nauki, odbędzie się w mieście, w którym pisarz spędził większość życia i w którym powstała większość jego książek. Zapraszamy w dniach od 10 do 14 września do Centrum Kongresowego ICE Kraków.

Bomba Megabitowa to wydarzenie dla wszystkich – zarówno zagorzałych fanów twórczości Lema, jak i tych, którzy do tej pory nie mieli z nią styczności. Dla ludzi kultury i entuzjastów nowych technologii. Dla tych, którzy chętnie posłuchają rozmów z tłumaczami Lema i tych, którzy zastanawiają nad wpływem sztucznej inteligencji na nasze życie w przyszłości.

Przez pięć dni wspólnie z zaproszonymi gośćmi będzie można przyglądać się żywej i niezwykle aktualnej spuściźnie Lema od wszystkich możliwych stron. Zaprezentowane zostaną adaptacje muzyczne, teatralne, filmowe i komiksowe, wystawy, pokazane zostanie, jak będzie wyglądać biblioteka przyszłości, będzie można spotkać się z tłumaczami Lema z całego świata, porozmawiać o wpływie technologii na życie człowieka czy o perspektywach eksploatacji kosmosu, odbędą się również premiery książkowe i prezentacje najwyższych osiągnięć polskiej myśli technologicznej.

– Każdego roku Kraków hucznie obchodzi urodziny swojego honorowego obywatela – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. – Rok Lema już obfitował w dziesiątki wydarzeń, z których każde, pośrednio i bezpośrednio, nawiązywało do twórczości pisarza. Festiwal zaplanowany na wrzesień będzie kulminacją obchodów urodzin tego, który „widział przyszłość”. Będzie też wielkim świętem wszystkich entuzjastów humanistycznego przesłania płynącego z twórczości tego polskiego giganta prozy spekulatywnej – zaznacza.

– Dla miłośników Stanisława Lema, który urodził się 100 lat temu, przygotowaliśmy nietuzinkowy i bardzo wartościowy program łączący elementy konferencji naukowej i festiwalu – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektorka KBF. – Do udziału w prelekcjach, panelach i spotkaniach zaprosiliśmy zarówno naukowców zajmujących się rozwojem technologii przyszłości, jak i twórców czujących duchowe pokrewieństwo z twórczością Lema. Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że takiego wydarzenia jeszcze w Polsce nie było – podkreśla.

– Wspólnie z KBF zorganizujemy absolutnie wyjątkowe wydarzenie, jakiego do tej pory na polskiej scenie kongresowej nie było – potwierdza dr Maciej Kawecki, prezes zarządu Instytutu Lema. – Wydarzenie na miarę wielkości Stanisława Lema: pisarza, wizjonera, futurysty nazywanego „prorokiem technologii”. Pokażemy wszystkie oblicza Mistrza i zbudujemy most między pozornie odległymi światami technologii i kultury. Program dodatkowo uzupełniony będzie o część edukacyjną dla dzieci i młodzieży, którą zaplanowaliśmy w Pałacu Potockich. Bardzo się też cieszymy, że w obchody zaangażowały się takie firmy, jak PKO Bank Polski czy Microsoft – to dla nas wielki zaszczyt. Już teraz wszystkich serdecznie zapraszam na wrzesień, nie może was zabraknąć! – mówi.

– Wydarzenia Bomby Megabitowej są pomyślane w kontekście tegorocznego jubileuszu, ale też trwających prac nad Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem”, które powstanie w najbliższych latach na krakowskim Zabłociu. Natomiast wszystkie te działania miały swój początek w lekturze, w książkach i tych na festiwalu nie zabraknie – dodaje Szymon Kloska, kurator obchodów Roku Lema.

EABS to wrocławski zespół jazzowy, którego ostatnie poszukiwania muzyczne skupione są wokół pozaziemskich eksploracji. Ich ostatni album to inspirowany myślą legendarnego jazzmana „Discipline of Sun Ra”. Podczas wieczoru wieńczącego pięciodniowe obchody 100. urodzin Stanisława Lema zespół wykona kolejny krok w przestrzeni kosmicznej i zaprezentuje set inspirowany twórczością Mistrza.

W programie znajdą się również pokazy filmowe najgłośniejszych adaptacji prozy Lema w Kinie Pod Baranami z wprowadzeniem ekspertów.

Ze wszystkimi żyjącymi tłumaczami Lema będzie można spotkać się w ramach panelu „Lem in translation”. Ważną częścią programu będą też czytania performatywne, w tym słuchowisko na motywach „Powrotu z gwiazd” z udziałem czołowych polskich aktorek i aktorów przygotowane we współpracy z serwisem Audioteka.

Program uzupełnią wydarzenia dla dzieci i młodzieży: warsztaty wokół pierwszej książki dla dzieci na temat Lema autorstwa Marcina Barana i z ilustracjami Tomasza Kozłowskiego, lemowskie warsztaty słowotwórcze oraz skierowany do licealistów cykl „Futurystyczne lekcje polskiego” o tym, jak mogą wyglądać lekcje w szkole za 10 lub 15 lat.

Przedłużeniem festiwalu w przestrzeni miejskiej będzie planowana wystawa plenerowa prezentująca najciekawsze okładki do książek Stanisława Lema w wyborze Przemka Dębowskiego zatytułowana „Wizja globalna”, którą będzie można zobaczyć we wrześniu na Plantach i w galerii Artemis.

 

 

Źródło: roklema.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy