Dulska na scenie. Wystawa towarzyszy Narodowemu Czytaniu

Artykuł
Galerię odwiedziła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda
Fot. Grzegorz Jakubowski/ KPRP

Od 26 sierpnia do 19 września 2021 roku w Kordegardzie, galerii Narodowego Centrum Kultury można oglądać nową wystawępt. „Dulska na scenie”. Ekspozycja poświęcona jest scenicznym realizacjom „Moralności pani Dulskiej”, tegorocznej lekturze Narodowego Czytania.

Wystawę przygotował Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowe Centrum Kultury. Galerię odwiedziła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Pierwszej Damie towarzyszył Sekretarz Stanu w KPRP, Wojciech Kolarski.

Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej” i wystawa „Dulska na scenie” stanowią znakomitą okazję do przypomnienia, że tekst ten - już od swojej prapremiery - jest nieprzerwanie obecny na polskich scenach. Afisze, programy, fotografie i karykatury przypominają blisko 20 najważniejszych przedstawień najsłynniejszego dramatu Gabrieli Zapolskiej na scenach  Krakowa, Warszawy, Lwowa czy Wilna. Wśród zgromadzonej dokumentacji znajduje się również karykatura Dulskiej autorstwa Gabrieli Zapolskiej.

Okolicznościowa ekspozycja w Kordegardzie przypomina nie tylko samą sztukę oraz fenomen popularności zmarłej przed stu latu pisarki i jej dzieła, ale również jej postać, którą zwiedzający mogą obejrzeć na dwóch rzadko pokazywanych portretach autorstwa męża, Stanisława Jankowskiego.

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką kontynuują tradycję Narodowego Czytania zapoczątkowaną w 2012 roku.

Źródło: prezydent.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy