Inteligentna pasieka. Pszczoły będą monitorowane zdalnie

Artykuł
Podgląd pasieki będzie udostępniony w internecie
Fot. pixabay.com

Głubczyckie wodociągi po raz kolejny będą wspierać pszczoły. Na terenie ujęcia wody „Powstańców" w Głubczycach rozpoczęto prace mające na celu utworzenie inteligentnej pasieki edukacyjnej działającej w trybie online.

– To jeden z pierwszym takich projektów w skali całego kraju – mówi Marcin Grabuńczyk, pomysłodawca inicjatywy.

– Na początek chcemy zakupić cztery ule z rodzinami pszczół. Ule zostaną postawione na specjalnie przygotowanym terenie. Planowane jest także zasianie roślin miododajnych, żeby te pszczoły miały pożytek. Zamierzamy również zakupić urządzenia pomiarowe, które będą monitorowały online, siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę parametry, takie jak wilgotność, temperaturę, wagę, częstotliwość dźwięku. Dzięki temu będzie można na bieżąco podglądać, monitorować, jak te pszczółki w ulu żyją.

Kamery zostaną zamontowane na zewnątrz i wewnątrz ula. Dodatkowo monitoring będzie posiadać detektor wandalizmu, który uaktywni się w momencie naruszenia ula. Interfejs umożliwiający podgląd pasieki zostanie udostępniony uczniom, mieszkańcom i różnym instytucjom na specjalnie przygotowanej zakładce znajdującej się na internetowej stronie głubczyckich wodociągów.

 

Źródło: Radio Opole

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy