Dziś rozpoczął się nowy okres świadczeniowy w programie „Rodzina 500 plus”, który potrwa do 31 maja 2022 r. Tylko złożenie wniosku do końca tego miesiąca gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem. Wnioski złożyła już zdecydowana większość rodziców.
W 2021 r. konieczne jest złożenie wniosku o 500 plus na nowy okres świadczeniowy. Prawo do świadczenia 500 plus będzie ustalane na okres od 1 czerwca tego roku do 31 maja następnego roku kalendarzowego.
1 lutego ruszył nabór wniosków drogą elektroniczną - za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS. Z kolei złożenie wniosku drogą tradycyjną – za pośrednictwem poczty lub osobiście w urzędzie – jest możliwe od 1 kwietnia.
.@MorawieckiM (@PremierRP) w #Józefów: Z programu Rodzina 500+ przekazaliśmy już polskim rodzinom ponad 150 mld zł.#wlączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) May 26, 2021
Aktualnie uprawnionych do świadczenia jest 6,6 mln dzieci. Z danych MRiPS wynika, że zdecydowana większość rodziców złożyła już wnioski. Ponad 3 mln 380 tys. wniosków złożono za pośrednictwem kanałów elektronicznych. W kwietniu, kolejne ponad 562 tys. wniosków złożono w gminach w formie papierowej.
Zmiany w programie „Rodzina 500 plus”
Należy pamiętać, że tylko złożenie wniosku do końca czerwca gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca. Aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego, konieczne było złożenie wniosku na nowy okres świadczeniowy do końca kwietnia.
???????????????? W ramach rządowego programu #Rodzina500Plus zostało przyznanych już niemal 5 mln świadczeń‼️ pic.twitter.com/gwhRQmZ15A
— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) May 31, 2021
Świadczenie „500 plus” przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18. roku życia. Prawo do niego mają zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.
W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej trwają prace nad nowelizacją ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która reguluje funkcjonowanie programu „Rodzina 500 plus”. Resort chce, by składanie wniosków odbywało się wyłącznie w formie elektronicznej. Planowane jest także odejście od corocznych naborów i wypłacanie świadczeń jedynie w formie bezgotówkowej.
Ponadto świadczenia mają być wypłacane przez ZUS, a nie przez samorządy.