Reset 2,0? Kidawa-Błońska zaprosiła do Senatu lobbystkę Putina w Niemczech, która do tej pory jest zwolenniczką Nord Stream 2

Portal TV Republika, wch 13-01-2024, 15:45
Artykuł
wikimedia

Przewodnicząca niemieckiej Rady Federalnej i premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig, obecnie także szefowa Bundesratu, została zaproszona przez Małgorzatę Kidawę-Błońską do Senatu. Schwesig nazywana "Schroederem w spódnicy", aktywnie lobbowała na rzecz budowy Nord Stream 2. W czasie pandemii chciała nawet kupić rosyjską szczepionkę Sputnik V dla potrzeb swojego kraju związkowego.

"Zaprosiła mnie nowa marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. Bardzo chętnie przyjmuję to zaproszenie. Bardzo się cieszę, że ludzie w Polsce zdecydowali się na proeuropejski rząd" - powiedziała niemiecka polityk cytowana przez portal dziennika "Welt". Ponadto skarżyła się, że rząd PiS podsycał antyniemieckie nastroje w czasie swoich rządów.

Schwesig, jak przypomina portal Niezalezna.pl, nazywana jest "Schroederem w spódnicy" i nie jest to przypadek, bowiem znana jest ona ze swoich prorosyjskich sympatii. W 2021 r. Schweisig zwołała specjalnie posiedzenie landtagu, by powołać Fundację Ochrony Klimatu i Środowiska. Fundacja ta miała w statucie wymieniony cel dokończenia Nord Stream 2.

Fundacja, jako podmiot powołany przez rząd kraju związkowego i podlegający władzom landu, był wyłączona spod sankcji nakładanych przez USA na firmy uczestniczące w budowie rurociągu - był to sposób, by uniknąć sankcji. Schweisig forsowała dopięcie gazowego projektu na ostatni guzik.

Z kolei w kwietniu 2021 roku Schwesig zwróciła się do Warniga o pomoc przy zakupie rosyjskiej szczepionki przeciwko Covid-19 Sputnik V . Rząd landu zdecydował się na zakup miliona dawek rosyjskiego preparatu, z czego później zrezygnował – preparat nie zyskał akceptacji Unii Europejskiej, a do Niemiec trafiła wystarczająca ilość zachodnich szczepionek.

Zaproszenie tak jawnie wspierającej rosyjskie działania polityk wzbudziło także spore poruszenie w sieci.

Źródło: niezalezna.pl, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy