Rekonstrukcja rządu. Dziś poznamy nazwiska

Artykuł
Sejm RP
Fot. flickr/Kancelaria Premiera

Dziś poznamy decyzje, jakie zapadły w wyniku rozmów wewnątrz Zjednoczonej Prawicy w kontekście zapowiadanej rekonstrukcji rządu. Zmiany w gabinecie zapowiadane są od czasu opuszczenia obozu rządzącego przez Porozumienie Jarosława Gowina.

Z polityków, którzy opuścili Gowina w trakcie pierwszego rozłamu (luty 2021), a potem w trakcie drugiego (sierpień), powstała Partia Republikańska Adama Bielana, nowy koalicjant PiS i Solidarnej Polski. Od tamtej pory partia rządząca zapowiada zmiany w gabinecie rządu. Dzisiaj o godz. 17 poznamy nowe nazwiska.

Nowe ministerstwo

Od niedawna wiadomo, że w ramach rekonstrukcji rządu powróci Ministerstwo Sportu, co zasygnalizował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Za sterami nowego resortu prawdopodobnie zasiądzie poseł z Partii Republikańskiej Kamil Bortniczuk, zaś wiceministrem zostanie poseł niezrzeszony Łukasz Mejza.

Nowi ministrowie

Z rządu odejdzie Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że jego miejsce zajmie Anna Moskwa, obecnie kierująca Baltic Power (joint venture z udziałem Orlenu). Przyczyn takiej decyzji można upatrywać we fiasku rozmów ws. Turowa. Media podają, że Kurtyka straciłby posadę już w maju, ale sytuacja wewnątrz partii rządzącej sprawiła, że dotrwał on do października.

Pojawiły się też informacje, że w ramach rekonstrukcji stanowisko ma stracić minister rolnictwa Grzegorz Puda. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że na jego miejsce zostanie powołany Henryk Kowalczyk, który może oprócz tego objąć funkcję wicepremiera. 

Następna zmiana dotyczy ministerstwa rozwoju. Na nowego szefa tego resortu, którym do sierpnia br. kierował Jarosław Gowin, ma zostać wytypowany Piotr Nowak, były wiceminister finansów.

 

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy