Wraca "piątka dla zwierząt". Ustalane nowe szczegóły projektu

Artykuł
Ma to być projekt poselski, który będzie obejmował dwa obszary
Flickr

Minister rolnictwa Grzegorz Puda poinformował, że w nowej wersji projektu "piątki dla zwierząt" planowane jest powołanie Inspekcji Ochrony Zwierząt, która "będzie zajmowała się ich dobrostanem".

Jak dodał, Inspekcja będzie składała się z osób, które "będą miały na ten temat wiedzę" i instrumenty "do zapewnienia państwowego dozoru źle traktowanym zwierzętom" będą podlegać MSWiA. 

Grzegorz Puda w programie TVP1 "Tydzień" był pytany o prace nad nowym projektem ustawy o ochronie zwierząt. Jak mówił, wciąż trwają nad nim prace.

Ma to być projekt poselski, który będzie obejmował dwa obszary. Pierwszy z nich ma dotyczyć ochrony zwierząt:

- Czyli to, co dotychczas było omawiane, dyskutowane, do czego rolnicy mogli wnosić swoje spostrzeżenia i poprawki - powiedział szef resortu rolnictwa.

Drugi obszar to utworzenie Inspekcji Ochrony Zwierząt

- To będzie nowa inspekcja, podlegająca MSWiA. To ministerstwo będzie mogło sprawować właściwy nadzór nad dostosowaniem prawa oraz tego, w jaki sposób prawo jest przestrzegane - powiedział.

Dodał, że inspekcja będzie składała się z osób, które "będą miały na ten temat wiedzę, a także instrumenty po to, aby tym zwierzętom można było zapewnić państwowy dozór".

Pomysł rozpoczęty we wrześniu

Pięć propozycji dotyczących ochrony zwierząt zaprezentował na początku września prezes PiS Jarosław Kaczyński i szef Forum Młodych PiS Michał Moskal. Wśród nich znalazły się m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, utworzenie rady ds. zwierząt przy ministerstwie rolnictwa, a także ograniczenie uboju rytualnego tylko na potrzeby krajowe.

Senat wprowadził do noweli ponad 30 poprawek. Wśród nich jest wyłączenie z ograniczeń uboju rytualnego drobiu, a także wydłużenie o 2,5 roku wejścia w życie przepisów dot. zakazu hodowli na futra i o 5 lat wejścia przepisów dot. uboju rytualnego. Poprawki senackie miały być rozpatrywane na posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod koniec października, jednak posiedzenie komisji zostało odwołane.

Źródło: polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy