Prezydent: Bezpieczeństwo jest fundamentalnym czynnikiem wpływającym na inwestycje

Artykuł
Fot. PAP/Leszek Szymański

Bezpieczeństwo jest fundamentalnym czynnikiem wpływającym na inwestycje - stwierdził w środę prezydent Andrzej Duda, podczas spotkania z przedstawicielami Amerykańskiej Izby Handlowej. Zapewnił, że Polska jest rynkiem bezpiecznym, gdzie "można rozwijać biznes".

- Bezpieczeństwo jest fundamentalnym czynnikiem, który powoduje wzrost, albo obniżenie poziomu inwestycji - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas środowego spotkania z przedstawicielami Amerykańskiej Izby Handlowej (AmCham) w Polsce.

- Polska jest broniona przez mur traktatu Północnoatlantyckiego, broniona przez mur obecnych w naszym kraju wojsk i systemów obronnych armii Stanów Zjednoczonych - podkreślił.

Jak wskazał Andrzej Duda, jeżeli rozmawiamy o funkcjonowaniu na naszym rynku firm amerykańskich "to rozmawiamy o rynku bezpiecznym, o rynku, na którym chcielibyśmy, żeby były realizowane inwestycje". Dodał, że Polska to jest kraj sojuszniczy, zaprzyjaźniony, coraz bardziej związany ze Stanami Zjednoczonymi.

Można tutaj rozwijać biznes - zapewnił.

Zaznaczył, że perspektywy inwestowania w naszym regionie, także w Polsce "są zdecydowanie interesujące".

- Jeśli Ameryka chce gdzieś rywalizować, choćby z Chinami (...) to na obszarze tak bardzo zagospodarowanej Europy jest to, można powiedzieć, właściwie ostatnia przestrzeń, gdzie można tę przewagę zyskiwać. Do tego chcę państwa zachęcać - mówił.

Prezydent wyraził nadzieję, że w przyszłości nasz kraj będzie też "rynkiem bardzo dobrej współpracy z Ukrainą". Dodał, że z tym ogromnym krajem "łączą nas coraz lepsze możliwości komunikacyjne".

Uchodźcy w Polsce

Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało prawie 2,37 mln osób - poinformowała w środę Straż Graniczna. We wtorek funkcjonariusze SG odprawili 22,4 tys. podróżnych, czyli o 6,6 proc. więcej niż w poniedziałek.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że ok. 1 mln 800 tys. tutaj zostanie.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy